Kamienica Królewska

Kamienica Królewska

Duża wieś w gminie Sierakowice na skraju Lasów Mirachowskich, w pobliżu jeziora Junno i Kamienickiego. Pierwsze wzmianki historyczne o tej miejscowości pochodzą z XIV wieku. W wieku XV należała ona do Krzyżaków.

Popularne miejsce letniskowe opozycjonistów w czasach "komuny". Wytyczono tu szlaki piesze i szlak kajakowy. Około 1,5 km na płn. wsch. wznosi się wzgórze, nazywane Zamkową Górą. Stanowi ono doskonały punkt widokowy. Na jego szczycie znajdował się niegdyś, owiany legendami, gród obronny. Można do niego dojść schodząc w bok z czerwonego szlaku, biegnącego u podnóża wzniesienia.

W okresie wojny w pobliżu wsi działali partyzanci "Gryfa Pomorskiego", ich bohaterska obrona w bunkrze zwanym "Gniazdem Gryfów" została upamiętniona obeliskiem koło przejazdu kolejowego. Koło wsi znajdują się jeziora: Kamienieckie i Święte.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.