Kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Sierakowicach

Kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Sierakowicach

Drugim kościołem parafialnym w Sierakowicach jest poewangelicki kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, który początkowo służył parafii św. Marcina jako kościół szkolny.

Ewangelicki kościół w Sierakowicach powstał najprawdopodobniej jako fundacja Szwecji dla wiernych wyznania ewangelickiego w Polsce. Został zbudowany z czerwonej cegły w 1890 roku w stylu neogotyckim na planie prostokąta o bokach 26 i 12 metrów. Kościół jest jednonawowy, orientowany. Od strony zachodniej posiada średniej wysokości wieżę, zwieńczoną iglicą. Na wieży od strony zachodniej znajduje się ozdobny wykusz w kształcie krzyża o półokrągłych ramionach. U szczytu wieży zarówno po stronie zachodniej, jak i wschodniej, znajduje się pojedyncze biforium z neoromańską kolumną wykonaną z jasnego piaskowca o ozdobnym kapitelu. Nawa, prezbiterium i zakrystia kryte są dachówką, wieża i przylegająca do niej wieżyczka, w której znajdują się schody prowadzące na chór, przykryte są miedzianą blachą. W centrum wydzielonego od nawy prostokątnego prezbiterium stoi kamienny ołtarz i nieco na boku kamienna ambona. Na wschodniej ścianie umieszczone jest metalowe tabernakulum z greckimi literami alfa i omega. Przy ołtarzu stoi dębowy krzyż. Główną ozdobą prezbiterium jest duży, okrągły witraż z popiersiem Chrystusa Zbawiciela w środku. W pozostałych oknach (6 większych i, zwieńczonych półkoliście, 2 mniejszych na chórze i 2 okrągłych pod chórem) wstawione są również barwne witraże, nawiązujące do kolorystyki i form przedstawień kwiatowych wzoru kaszubskiego. W kościele są jeszcze dwa ołtarze boczne - jeden z obrazem Jana Chrzciciela, przy którym stoi dębowa chrzcielnica oraz drugi z obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Ze świątynią wiąże się dramatyczna historia obrony kościoła przed jego rozbiórką w czasach stalinowskich. Ksiądz Jan Nowicki, administrator parafii św. Marcina, udał się w sobotę 5 maja 1956 r. do księdza biskupa Kazimierza Józefa Kowalskiego, ordynariusza diecezji chełmińskiej, z prośbą o pozwolenie na poświęcenie kościoła poewangelickiego w Sierakowicach. Ksiądz biskup zgodził się i w niedzielę po nabożeństwie majowym o godz. 15.00, wierni wraz z duszpasterzem udali się do kościoła św. Jana Chrzciciela, a ks. Jan Nowicki dokonał jego uroczystego poświęcenia. Ale już w poniedziałek rano przed kościół podjechał samochód ciężarowy z ekipą robotników, aby dokonać jego rozbiórki. Hałas zaintrygował pobliskich mieszkańców, którzy przyszli zobaczyć, co się dzieje. Gdy zorientowali się, że ich świątyni zagraża niebezpieczeństwo, odważnie stanęli w jej obronie. Tylko dzięki ofiarnemu zaangażowaniu wiernych i księży kościół uratowano.

(na podstawie kroniki parafialnej opracowała Maria Karolak)

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.
LOKALIZACJA
Adres:
83-340 Sierakowice
ul. Kartuska 25a
Telefon:
58 681-61-10