Borucino

Borucino

Borucino (Boruschin, Boruczewo, Borruschin, Borschmuehl)

Historia
Wieś lokowana na prawie polskim, w połowie XV w. Należała do komturstwa gdańskiego, komornictwa mirachowskiego. Własność rycerska do XVI w. kiedy to przeszła na własność szlachecką. Od 1648 r. właścicielami byli Borucki i Warzewski. Przed 1735 r. utrzymany był podział na dwie części szlacheckie, po 1816 r. w katastrze kontrybucyjnym wymieniona jako osada złożona z trzech części szlacheckich. Do około 1880 r. należała do Hoenego z Pępowa, potem stanowiła własność parafii ewangelickiej w Mirachowie, a po r. parafii katolickiej w Stężycy.

Układ przestrzenny
Wieś ulicowa o zabudowie obustronnej, w miejscu gdzie droga przebiega wzdłuż jeziora - jednostronnej. We wschodniej części znajduje się młyn.

Wartości materialne
Zachowane nieliczne przykłady zabudowy historycznej.

Stan zachowania
Wieś o potencjalnie wysokich walorach krajobrazowych z czytelnym układem historycznym. Następuje powolny proces zastępowania obiektów historycznych współczesnymi.

Zagrożenia środowiska kulturowego
Postępujące procesy modernizacji wsi nie uwzględniające wartości historycznych.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.