Nowa Wieś

Nowa Wieś

Wieś pod Klukową Hutą, w parafii Klukowa Huta (przedtem Stęży­ca), zapisana po raz pierwszy w r. 1710 w wizytacji bpa Szaniaw­skiego.

Następne zapisy po stronie polskiej to Nowa Wieś, niekie­dy Nowa-Wieś czy Nowawieś (tak jeszcze w r. 1951 w Obwieszcze­niu WRN), po stronie niemieckiej Neudorf, niekiedy Neuendorf, hi­tlerowcy pisali Niedorf Kaszubi mówili i mówią Nowo Wies.

W r. 1773 sołtysem Nowej Wsi był Wojtek Biernat, gburami Mi­chał Konkol, Michał Biernat, Paweł Zarach, Jan Kuper, Jerzy Mer­chel, Marcin Karcz i Wojtek Zarach, kowalem Maciej Głodowski, na­jemcą Maciej Tusk, razem 50 osób.

Nazwa jest prosta, osada była nową wsią wobec starej wsi Stężycy i już istniejącej Klukowej Huty, jest więc nazwą kulturową.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.