Ostrzyce

Ostrzyce

Popularna miejscowość wypoczynkowo - turystyczna w gminie Somonino, nad Jeziorem Ostrzyckim, jednym z najbardziej urokliwych jezior na Pojezierzu Kaszubskim. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1241 roku.

Od roku 1422 była własnością kartuzów. Podczas wojen szwedzkich została znacznie zniszczona.

Miejscowość ta należy do najpiękniej położonych wsi na tym obszarze. Jej zabudowa architektoniczna współgra z otoczeniem, a ulice mają dwujęzyczne: polskie i kaszubskie nazwy. Znana jest z licznych pensjonatów i wspaniałej kuchni regionalnej.

Przy drodze do Somonina, przy Zielonym Młynie, znajduje się prywatna kolekcja kaktusów. W pobliżu wsi widoczne jest wzniesienie - Jastrzębia Góra (227 m n.p.m.). Na jego wierzchołku leży głaz narzutowy - pomnik przyrody - "Kamień Królewski" O Wysokości 1,6 m i Obwodzie 6,7 m. Z urządzonego punktu widokowego - Jeziorana, położonego poniżej wierzchołka, można podziwiać najbliższą okolicę. Na północno - zachodnim krańcu jeziora, na małym półwyspie niedaleko Czapielskiego Młyna, znajduje się średniowieczne grodzisko. Najdogodniej dopłynąć do niego jeziorem.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.