Podjazy

Podjazy

(dodatkowa nazwa w j. kaszub. Pòdjazë) – wieś kaszubska w gminie Sulęczyno na Pojezierzu Kaszubskim nad wschodnimi brzegami jeziora Gowidlińskiego i nad rzeką Słupią.

Podjazy jest siedzibą sołectwa, w którego skład wchodzą również Widna Góra i Amalka. Znajdują się na turystycznym szlak turystyczny zielony Szlaku Kamiennych Kręgów. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gdańskiego.

W Podjazach urodził się Ottomar Krefft. We wsi znajduje się Szkoła Podstawowa im. Danuty Siedzikówny „Inki” założona w 1909 roku. Z okzji stulecia szkoły nadano imię patronki Danuty Siedzikówny „Inki” oraz ufundowano tablicę pamiątkową.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.