Błękitna Trasa rowerowa

Błękitna Trasa rowerowa

Gdańsk Osowa Dworzec PKP - Chwaszczyno - Tuchomek (przy jeziorze Tuchomskim) - Warzenko - Tokary (pole golfowe) - Kawle Dolne - Trzy Rzeki (miejsce wykopalisk) - Pomieczyno (zabytkowy kościół, pomnik Ofiar marszu śmierci) - Hejtus (jeziorka torfowe, siedlisko żurawi) - Kolonia - Głusino - Sianowo (Sanktuarium)

Długość szlaku: ok. 34 km
Stopień trudności: technicznie średnia, kondycyjnie średnia

Podziała trasy na gminy:
Gmina Żukowo - 10 km, gmina Przodkowo - 14 km, gmina Kartuzy - 8 km .

Prezentacja szlaku
- szlak rozpoczyna się w Gdańsku Osowie przy dworcu PKP blisko Trójmiasta. Do Gdańska Osowy z Gdańska , Gdyni i Sopotu można łatwo dotrzeć środkami komunikacji miejskiej.
- trasa przebiega w różnorodnym krajobrazie (jeziora, lasy, uroczyska - jeziorka torfowe, zróżnicowane ukształtowanie terenu)
- szlak może być wykorzystany cało rocznie, dzięki temu wydłuży się okres korzystania z niego. Wiosna , lato, jesień - turystyka rowerowa; zimą - narty biegowe, kuligi . Szlak może być wykorzystany przez szeroką grupę turystów, ponieważ trasa po której przebiega szlak jest w dobrym stanie(głównie drogi bite gminne).
- szlak może być przeznaczony dla pielgrzymów do Sianowa do Sanktuarium
- we wsi Tokary znajduje się pole golfowe na szlaku znajdują się zabytki architektury sakralnej - kościół w Pomieczynie- jedna z niewielu zachowanych świątyń drewnianych, Kościół w Sianowie.
- we wsi Pomieczyno na cmentarzu znajduje się Pomnik Ofiar Marszu Śmierci więźniów z obozu zagłady Stutthof na szlaku znajdują się wykopaliska na wysokości wsi Trzy Rzeki wpisane do rejestru zabytków woj. Pomorskiego. Stanowisko archeologiczne zostało oszacowane na wczesna epokę żelaza.
szlak kończy się w Sianowie i tam znajduje się przystanek PKS
szlak łączy się w Sianowie z szlakiem czerwonym.

Cel szlaku:
promocja regionu o wysokich i różnorodnych walorach krajoznawczych uatrakcyjnienie i ożywienie regionu przedstawienie historii i kultury tego regionu promocja aktywnego wypoczynku umożliwienie spędzenia wolnego czasu aktywnie turystom zaspokojenie potrzeb turystów aktywnie spędzających czas podstawa do stworzenia infrastruktury turystycznej w tym regionie, aby przyciągnąć potencjalnych klientów umożliwienie integracji społecznej potencjalnych turystów i społeczności lokalnej pobudzenie lokalnej społeczności do działania na rzecz turystyki, w regionie w którym mieszkają.

Podstawa opracowania:

- prawo o ruchu drogowym
- instrukcja znakowania szlaków turystycznych PTTK
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003 Dz.U.177 poz.1729

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.