Sianowo

Sianowo

Wieś letniskowa położona w północnej części Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, nad Jeziorem Sianowskim. Pierwsze pisemne informacje pochodzą z 1348 roku, kiedy zbudowano tu kościół - filię parafii w Chmielnie, a następnie w Strzepczu.

W kościele - sanktuarium, konstrukcji szkieletowej, z drewnianą dzwonnicą z roku 1816, warto zobaczyć trzy ołtarze z XVIII wieku i słynną figurę Madonny z XV wieku, koronowaną na Królową Kaszubów w roku 1966. Według legendy została ona znaleziona przez dzieci pod krzakiem paproci. Trzykrotnie przetrwała pożary, które zniszczyły kościół. Uległa uszkodzeniu dopiero w 2002 roku podczas próby kradzieży.

Latem w Sianowie odbywają się odpusty, a msze odprawiane są przy ołtarzu polowym. Na południe od wsi rozciąga się Jezioro Sianowskie, z którego rozpoczyna się kajakowy spływ Łebą.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.