Sierakowice

Sierakowice

Duża wieś gminna na skraju Lasów Mirachowskich w Otulinie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Znaleziska archeologiczne z terenu gminy, na przykład drewniana radlica łopatkowa z okresu halsztackiego kultury łużyckiej z Lisiej Jamy (eksponowana w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku) oraz cmentarzys­ka świadczą, że na tym obszarze już w odległej przeszłości istniało osadnictwo.

W dokumentach źródłowych pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z XIV wieku, a więc z okresu panowania Krzyżaków (od 1308 r.). W tym czasie należała ona do wójtostwa w Mirachowie, a w okresie Rzeczypospolitej szlacheckiej (1466-1772) do starostwa mirachowskiego. Jej rozwój nastąpił w XIX wieku, po zasiedleniu przez niemieckich osadników. Dzisiaj przypomina raczej miasteczko (ponad 6 tys. mieszkańców), niż wieś.

Nazwa Sierakowice, według Edwarda Brezy ("Nazwy miejscowości gminy Sierakowice"): reprezentuje dość rzadki na Pomorzu typ nazw patronimicznych, czyli takich, które wskazują na potomków właściciela lub założyciela miejscowości. Pierwotnie, gdy oznaczały one ludzi, miały zakończenie -icy, a więc Sierakowicy, czyli potomkowie Sieraka. Przyrostek -ic bowiem i jego warianty pochodne -ewic i -owić wskazują na postać nazwy syna w stosunku do określenia ojca, jak np. wojewodzie to syn wojewody. Będąc w Sierakowicach warto odwiedzić Muzeum Ziemi Sierakowickiej mieszczące się przy ulicy Kartuskiej 27, w Gminnym Ośrodku Kultury. Znajdują się tu zbiory etnograficzne i zbiory sztuki ludowej. W centrum wsi dominuje neogotycki kościół z 1903 roku, z tylna częścią stanowiącą fragment dawnej drewnianej świątyni z roku 1822. Wyposażenie pochodzi z XVIII wieku.

We wsi istnieje także drugi kościół. Został on zbudowany na początku XX wieku przez protestantów, obecnie włączony jest do parafii katolickiej. Sierakowice stanowią dogodną bazę wypadową dla uprawiania turystyki wodnej, pieszej, rowerowej i samochodowej. Bogata jest oferta noclegowa. W Sierakowicach mają swój początek atrakcyjne szlaki turystyczne: Szlak Kaszubski czerwony, Kręgów Kamiennych (zielony) i Wzgórz Szymbarskich (czarny).

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.