Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku

Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku

Uroczyście otwarte 6. września 2003 roku, Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku zajmuje obszar prawie 2 ha. Jest żelaznym punktem na trasie każdego turysty odwiedzającego region, jak również miejscem szkolnych wycieczek edukacyjnych.

Na jego terenie mieszczą się:

- Pomnik Świętowida Kaszubskiego
- Dom Harcerza
- Najdłuższa deska świata (36,83 m)
- Stół Noblisty
- Muzeum Ciesielnictwa
- Replika Dworu Szlacheckiego Salino
- Dom Sybiraka
- Dom Powstańca Polskiego z Adampola
- Dom Kaszubskiego Trapera z Kanady
- Replika Bunkra "Ptasia Wola" TOW "Gryf Pomorski"
- Kamień i Serce - Pomnik Ku Czci Żołnierzy "Gryfa Pomorskiego"
- Kościółek pw. Św. Rafała Kalinowskiego
- Oryginalna Chata Kaszubska
- Dom "Do Góry Nogami"

Główne przyczyny utworzenia Centrum to przede wszystkim, poza oczywistymi aspektami turystyczno-edukacyjnymi, kultywowanie tradycji narodowych i historycznych, likwidacja bezrobocia i ożywienie wsi oraz promocja Kaszub.

Inicjatorzy powołania CEPR: Daniel Czapiewski (nieżyjący były właściciel firmy Danmar, potentata w produkcji domów drewnianych na rynku polskim i w Europie), Beata i Andrzej Młyńscy (firma turystyczno-handlowa Remus), Czesław Witkowski (nieżyjący wójt gminy Stężyca) oraz Stowarzyszenie Szczyt Wieżyca.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.
LOKALIZACJA
Adres:
83-315 Szymbark 88
Telefon:
58 684-05-29
58 684-69-33
602-297-251
Fax:
58 684-39-50 w.28
E-mail:
WWW: