Staniszewo

Staniszewo

Pisemne informacje o Staniszewie pochodzą z czasów krzyżackich. Na początku miejscowość nosiła nazwę Stabischow lub Stabesschow, potem w 1570 Stawiszewo. Nazwa pochodzi od imienia założyciela wsi - Stawisza.

Wieś posiada znaczne różnice wysokości od 133 do 213 m. n.p.m. Według informacji z 1565 roku Staniszewo leżało na dobrych leśnych glebach. Miało 13 włók ziemi. Cała wieś spłonęła w 1569 roku.

W czasie powstania styczniowego Staniszewo bardzo się nim interesowało i je popierało. Tutejsi gburzy nie zaspokoili się wiadomościami popierającego powstanie, a wychodzącego co tydzień "Przyjaciela Ludu". Zaabonowali krakowski "Czas", podający najobszerniej relacje z pola walki.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.