Stół Noblisty

Stół Noblisty

Stół Noblisty – na pamiątkę Pokojowej Nagrody Nobla dla Lecha Wałęsy. Ta nagroda przyznana w czasie, gdy komunizm w Europie jeszcze mocno się trzymał, dała wszystkim Polakom nadzieję na zasadnicze zmiany.

Żeby kontynuować rekordowe dzieło wiszące na ścianie; także dlatego, by nasza deska nie była samotnym eksponatem, lecz miejscem, gdzie gromadzą się ludzie, z kromy drzewa powstałej podczas cięcia deski, wykonaliśmy długi stół, nazwany Stołem Noblisty - na pamiątkę Pokojowej Nagrody Nobla dla Lecha Wałęsy.

Ta nagroda przyznana w czasie, gdy komunizm w Europie jeszcze mocno się trzymał, dała wszystkim Polakom nadzieję na zasadnicze zmiany. Tak się stało pod koniec lat 80. Mur berliński nie upadłby, gdyby nie polska "Solidarność" i wszystkie powojenne dążenia niepodległościowe, które ją poprzedzały. Stół Noblisty, służący integracji środowisk społecznych, ma 35 m długości, niemal tyle samo, co rekordowa deska.

Nie ma wątpliwości, że to najdłuższy stół świata, wykonany z jednego kawałka drewna! Zasiada przy nim jednorazowo 230 osób, ma 7 kubików drewna i waży około 6 ton. Pragniemy, by łączył on wszystkich ludzi, niezależnie od ich poglądów na różne kwestie szczegółowe. Niech nas integruje - wszystkich Polaków i Kaszubów okaleczonych przez trudną, XX-wieczną historię. Niech się też stanie symbolem integracji szerszej, europejskiej.

Szczególnie radośnie jest 6 grudnia. Przy stole zasiadają Mikołaje z całej Polski. Rada Mikołajów odnawia swoją zobowiązującą przysięgę: U stóp Góry Północy spotykają się Mikołaje. Rada Mikołajów, zgromadzona przy największym stole świata, przysięga dzieciskom nie tylko pomagać owego 6 grudnia, ale przez cały rok. Corocznie przybywa do nas ponad 2 tysiące Mikołajów z całego kraju i spoza Polski - ludzi dobrego serca, chcących pomagać dzieciom.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.
LOKALIZACJA
Adres:
83-315 Szymbark 88
WWW: