Wygoda Łączyńska

Wygoda Łączyńska

(dodatkowa nazwa w j. kaszub. Łątczińskô Wigòda) – część sołestwa Łączyno w gminie Stężyca na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego w bliskim sąsiedztwie Jeziora Raduńskiego Dolnego na turystycznym szlak turystyczny czarny szlaku Wzgórz Szymbarskich.

Pierwotnie osada była z folwarkiem związana z Łączynem, który od 1381 r. za czasów krzyżackich był stolicą wójtostwa mirachowskiego.

W 1903 r. postawiono plebanię, organistówkę i budynki gospodarcze. W 1906 r. z inicjatywy księdza Józefa Szotowskiego utworzono tu parafię katolicką obsługującą ludność osiadłą na tym terenie po parcelacji majątków ziemskich. Cmentarz parafialny założono w 1911 r. - obecnie otoczony murem z nakrytą daszkiem bramą.

Znajduje się tu duży (zbudowany w latach 1913-1914) neobarokowy kościół parafialny pod wezwaniem Św. Józefa, z czerwonej cegły z białym detalem architektonicznym wykonanym w tynku, z dwoma wieżami, otoczony murem z arkadami.

Oba budynki, zarówno kościół jak i plebania, to dzieło kolońskiego architekta Fritza Kunsta z Kolonii.

Pierwszy proboszcz - Anastazy Sadowski - decydując o lokalizacji świątyni nie kierował się rangą miejscowości (liczącej wówczas 13 osób), lecz wygodą wiernych z okolicznych miejscowości, z których drogi krzyżowały się właśnie w tym miejscu.

Tutaj 20 października 1984 r., gdy biskupem chełmińskim był ks. Marian Przykucki - ks. Franciszek Grucza odprawił pierwszą Mszę św. w języku kaszubskim. 24 października 2014 Dziennik Bałtycki doniósł, że w istocie sprawowano tu dwie msze, które roszczą sobie prawo do pierwszeństwa: 8 października 1983 i 20 października 1984.

Pierwotnie osada jednodworcza o formie przysiółka. Obecny układ przestrzenny powstał równolegle z budową kościoła i obejmuje obszerny plac oraz zabudowę zgrupowaną przy głównej drodze.

Miejscowość występowała też pod nazwami Wigodda, Wiegenthal

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.