Łączyno

Łączyno

(Lanczino, Lonczin, Lonschin, Wiesland)

Wieś lokowana na prawie polskim, w połowie XV w. Należała do komturstwa gdańskiego, komornictwa mirachowskiego, była wtedy własnością rycerską. W drugiej połowie XVI w. stanowiła własność szlachecką, podzieloną na dwa działy własnościowe: rodziny Tokarskich, potem kolejno: Żelewskich, Gostomskich i Dobrowolskich oraz druga część do rodziny: Tokarskich potem Kętrzyńskich.

Wieś należała do parafii ewangelickiej do 1880 r. w Mirachowie, po 1890 r. w Stężycy oraz do parafii katolickiej w Chmielnie, a później w Wygodzie.

Układ przestrzenny

Wieś ulicowa z zabudową obustronną i wydzielonym zespołem folwarku po drugiej stronie doliny. Droga wiejska prowadzi do jeziora gdzie zapewne znajdowała się przeprawa.

Wartości materialne

Zachowane budynki historycznej zabudowy reprezentowane przez budynki z nietynkowanej cegły, kryte dachami dwuspadowymi. Zachowana została historyczna kamienna nawierzchnia dróg wiejskich oraz kamienne obudowy granic siedlisk.

Stan zachowania

Walory krajobrazowe i układ przestrzenny zachowane bez większych zmian. Obiekty materialne ulegają powolnej degradacji. Pozytywnym przykładem jest wykorzystanie jednego z budynków na cele letniskowe. Nowa zabudowa w starszej części powtarza tradycyjne formy i gabaryty, nowsze budynki nie nawiązują do budownictwa regionalnego.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.