Chmielonko

Chmielonko

(dodatkowa nazwa w j. kaszub. Chmielónkò) – przysiółek w gminie Chmielno na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, przy Drodze Kaszubskiej i na szlaku wodnym "Kółko Raduńskie" pomiędzy jeziorami Kłodno i Raduńskim Dolnym.

Chmielonko jest częścią składową sołectwa Chmielno. Prowadzi tędy również turystyczny szlak turystyczny czerwony Szlak Kaszubski.

W Chmielonku znajduje się stary młyn wodny nad Radunią z 1738 r. wielokrotnie przebudowywany i pozbawiony obecnie swej początkowej funkcji. Materiały źródłowe potwierdzają istnienie młyna wodnego w tym miejscu aż do ponad 700 lat wstecz. Do 1316 r. młyn należał do cystersów oliwskich po czym do norbertanek z Żukowa.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.
LOKALIZACJA