Jezioro Długie (gmina Sulęczyno)

Jezioro Długie (gmina Sulęczyno)

Jezioro na granicy gmin Sulęczyno i Stężyca. Nad Jeziorem położone są na południowym brzegu Niesiołowice (gm. Stężyca), zaś na północno - wschodniej Rezerwat Kamiennych Kręgów (gm. Sulęczyno).

Wśród zamieszkującej w Węsiorach ludności krąży legenda o tym, że żyło na tych terenach dawno temu plemię, które w obrębie kamiennych kręgów miało swoja osadę. Społeczeństwo plemienia rządziło sie swoimi własnymi prawami i obowiązkami. Panował wśród nich władca. Na ogromnym ołtarzu odprawiano modły i składano ofiary.

Na środku Jeziora Długiego była niewielka wyspa, a na niej stał kościół. Niestety we współczesnych czasach nie ma śladu ani po wyspie ani po kościele. Być może wyspa ta wraz z kościołem na skutek boskiego planu zapadła się pod wodę. Zmarli z plemienia ludzie chowani byli wraz z ogromną ilością darów, a samą mogiłą był głaz. Starsi mieszkańcy Węsior mówią, że co jakiś czas ciemną nocą, przy pełni księżyca można ujrzeć na tym terenie zjawy przypominające dawnych rycerzy na koniach, oraz białą damę przechadzającą się wśród kamiennych kręgów.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.
LOKALIZACJA