Kartuska trasa przyrodnicza

Kartuska trasa przyrodnicza

Wspaniała pod względem widokowym i krajoznawczym trasa prowadząca przez serce Kaszub z Kartuz do Sianowa. Trasa liczy prawie 26 km i oznakowana jest kolorem zielonym.

Trasa rozpoczyna się przy kartuskiej Kolegiacie i prowadzi ulicami: Mickiewicza i Reja, a dalej drogami leśnymi. Po minięciu leśnych stawów, w odległości 1,3 km od wjazdu do lasu, znajduje się urządzona platforma widokowa.

Po przebyciu następnych 2,4 km trasa dociera do zamku w Łapalicach. Od zamku do Łapalic trasa prowadzi drogą asfaltową, z której rozpościera się daleki widok na pagórkowaty krajobraz kaszubski i jezioro Rekowo.

Następnie po przecięciu drogi Kartuzy - Sierakowice i nieczynnej linii kolejowej Kartuzy - Lębork biegnie wzdłuż wschodniego brzegu Jeziora Łapalickiego do osady Mokre Łąki, gdzie skręca w lewo, w drogę Kartuzy - Sianowo.

Po przebyciu 1 km trasa skręca w prawo, w drogę leśną. Około 700 m od skrętu znajduje się urządzone miejsce odpoczynku (parking leśny), a dalej, około 4 km, trasa dochodzi do Jeziora Białego (możliwość kąpieli). Kolejny odcinek biegnie 2,4 km drogą leśną od Jeziora Białego do drogi Szarłata - Grzybno i dalej do wsi Grzybno. Za wsią, ponownie dociera do drogi leśnej.

Po przecięciu nieczynnej linii kolejowej Kartuzy - Lębork oraz minięciu nowoczesnej oczyszczalni ścieków wraca do Kartuz. Trasa prowadzi wzdłuż Jeziora Klasztornego, z pięknie położoną wyspą Łabędzią i kończy się przy kartuskiej Kolegiacie.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.