Gmina Kartuzy

Gmina Kartuzy

Pod względem geograficznym gmina Kartuzy wchodzi w skład mezoregionu Pojezierze Kaszubskie, które leży w północno - wschodniej części Pomorza (J. Kondracki, 1967).

Mezoregion ten sąsiaduje od północy z Pobrzeżem Kaszubskim, od wschodu z Żuławami Wiślanymi i doliną Dolnej Wisły, od południa z Borami Tucholskimi i Pojezierzem Starogardzkim, a od zachodu z Pojezierzem Bytowskim. Administracyjnie gmina należy do województwa pomorskiego i stanowi 2,7% jego powierzchni. Sąsiaduje ona z 8 innymi gminami: od północy z gminą: Linia, Szemud i Przodkowo, od wschodu z gminą Żukowo, od południa z gminami: Somonino, Stężyca i Chmielno a od zachodu z gminą Sierakowice.

Gmina Kartuzy to gmina miejsko-wiejska jej powierzchnia wynosi 199 km2, a samej gminy miejskiej 6 km2. Miasto Kartuzy leży w odległości 32 km na zachód od Gdańska. Stanowi ono centrum Szwajcarii Kaszubskiej i uznawane jest za stolicę Kaszub. Jest to miasto młode, gdyż prawa miejskie otrzymały dopiero w 1923 r. a do tego czasu stanowiły wieś przyklasztorną.

Dostępność komunikacyjna gminy jest bardzo dobra, gdyż Kartuzy stanowią centrum, z którego rozchodzi się 6 dróg kołowych w kierunkach: Gdynia, Gdańsk, Słupsk, Bytów, Lębork i Kościerzyna. Miasto posiada bardzo dogodne połączenie z Gdańskiem i z Gdynią.


GOSPODARKA

Charakterystyczną cechą sektora produkcyjnego gminy Kartuzy jest duża aktywność gospodarcza inwestorów prywatnych, zwłaszcza w sferze usług rynkowych. Aktualnie na terenie gminy zarejestrowanych jest około 3 tys.podmiotów gospodarczych działających w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, głównie w takich branżach jak: handel detaliczny i hurtowy artykułami wielobranżowymi, usługi budowlane, stolarskie, hydrauliczne, mechanika pojazdowa, usługi transportowe.

Miasta partnerskie:
Dudedrstadt (Niemcy)
Caissargues (Francja)


SPORT, TURYSTYKA I REKREACJA

Inicjatywy podejmowane przez władze samorządowe sprzyjają rozwojowi sportu i rekreacji w naszej gminie. Organizacją imprez sportowo - rekreacyjnych zajmują się stowarzyszenia kultury fizycznej. Urząd Gminy wspomaga finansowo i organizacyjnie działaczy sportowych w ich codziennej pracy.

sport...
Na terenie gminy Kartuzy działa kilkanaście klubów sportowych skupiających dzieci, młodzież i dorosłych. Do największych należy Gminny Klub Sportowy "CARTUSIA" znany zwłaszcza z wielu tytułów mistrzowskich wychowanków sekcji zapaśniczej. Ponadto intensywnie działają: KSS SOKÓŁ - organizator m.in. Kartuskich Biegów Ulicznych, Halowej Ligi Piłki Nożnej i Amatorskiej Ligi Siatkówki. Wysokie osiągnięcia w nieco spokojniejszej dyscyplinie - jak szachy - zanotować mogą wychowankowie KSSz ORMUZD i UKS MAT. "Ormuzd" to organizator m.in. Grand Prix Kartuz w Szachach Błyskawicznych itp. UKS MAT to jeden z kilkunastu aktywnie działających przyszkolnych Uczniowskich Klubów Sportowych. Oferta UKS - ów skierowana jest głównie do dzieci i młodzieży szkolnej. Najbardziej znane to: UKS MAT (m.in. Międzynarodowy Festiwal Szachowy o Puchar Stolema), UKS GRYF działający przy Gimnazjum Nr 1; UKS TROPS; UKS SKI-MECHANIK.

turystyka i rekreacja...
Kaszuby mają wiele walorów, które sprzyjają rozwojowi turystyki. Należy tu wymienić: urozmaicony krajobraz (nadmorski, pojezierny); liczne zabytki kultury materialnej: np. zabytki architektury, sztuki sakralnej i ludowej, duże możliwości zakwaterowania i wyżywienia ludzi na czas wypoczynku (baza turystyczna), gęstą sieć dróg dojazdowych i turystycznych oraz b.dobry stan środowiska naturalnego. Jeziora, które połączone rzekami tworzą jedne z najpiękniejszych w Polsce szlaków wodnych i doskonale nadają się do organizowania wypraw kajakowych . Jednym z nich jest tzw. "Kółko Raduńskie" - 44 kilometrowy szlak obejmujący 14 jezior. Kaszubskie jeziora są rajem nie tylko dla amatorów sportów wodnych, lecz także dla wędkarzy. Najważniejszy pieszy szlak turystyczny to Droga Kaszubska, wybudowana w latach 60 - tych. Prowadzi ona przez Chmielno, Chmielonko>, Zawory, Ręboszewo, Złotą Górę, Brodnicę Dolną, Ostrzyce, Wieżycę i serpentynami u podnóża góry Wieżyca, przez wspaniały las dociera się do szosy łączącej Kościerzynę z Gdynią. Stąd można udać się przez najpiękniejsze tereny w samym sercu Pojezierza Kaszubskiego między sześcioma jeziorami: Białym, Kłodnem, Raduńskim, Bródnem Małym, Bródnem Wielkim i Ostrzyckim.


STAŁE IMPREZY KULTURALNE

Jest w Polsce wiele takich miast, jak Kartuzy, jednak nie wszystkie mają to co nazwać można urokiem, dzięki czemu turyści czują się w nich jak u siebie w domu. To właśnie tutaj, w sercu Kaszub wszyscy ludzie odnoszą się do siebie z szacunkiem i przyjaźnią. Dla nich i ich gości organizowane są różnego rodzaju imprezy plenerowe...

Prezentacja Miast Bytów-Kartuzy-Kościerzyna
Pierwsze spotkanie trzech miast zostało zorganizowane 25 sierpnia 1996 roku w Bytowie. Jego efektem było podpisanie w grudniu 1996 roku w Kościerzynie porozumienia między trzema miastami. Impreza odbywa się co roku w sierpniu i corocznie w jednym z tych miast. Celem prezentacji jest wspólna zabawa, zaprezentowanie historii, walorów turystycznych i kulturalnych, osiągnięć gospodarczych poszczególnych miast. Jej najważniejszym przesłaniem jest współpraca z mieszkańcami innych terenów kraju, wspólne dążenie do osiągnięcia zamierzonych celów.

Truskawkobranie
Odbywa się co roku w okresie letnim na Złotej Górze, niedaleko Brodnicy Górnej. Organizatorem tej imprezy jest Gmina Kartuzy, a realizuje ją Kartuskie Centum Kultury. TRUSKAWKOBRANIE to promocja Kaszub i największego bogactwa naturalnego regionu, jakim niewątpliwe są truskawki. Pośród truskawkowego zapachu przewijają się setki turystów jak i również mieszkańców okolic, których ciekawi atrakcyjna forma i urozmaicony program. Różnorodne występy i pokazy dla dzieci, młodzieży i dorosłych trwają cały dzień do późnych godzin nocnych. O zaspokojenie muzycznych gustów dbają artyści reprezentujący folklor, rocka, reggae, folk, pop itp. Są to przeważnie gwiazdy polskiej sceny muzycznej jak m.in. DAB, Carmacoma, Łzy, Edyta Bartosiewicz, Elektryczne Gitary, Lombard, zespół Hey, Reni Jusis, Anita Lipnicka w duecie z Johnem Porter'em. i wiele innych. Dlatego też stało się ono jednym z największych przedsięwzięć plenerowych na Kaszubach gromadzących co roku ponad 40 - tysięczne rzesze ludzi z całego województwa pomorskiego i spoza jego granic. Na gości czeka tu wiele konkursów z atrakcyjnymi nagrodami, przejażdżki kucykami, bryczkami, pokazy walk rycerskich i walk wschodnich, pokazy ratownictwa wodnego, przeloty balonem, konkursy wędkarskie, prezentacje zespołów folklorystycznych, a także bogato zapatrzone stoiska handlowe: począwszy od tych z truskawkami i ich przetworami, poprzez twórczość ludową, wyroby lokalnych rzemieślników, skończywszy na cieszącej się olbrzymim zainteresowaniem kuchni kaszubskiej.

Jarmark Kaszubski
To kolejna stała, rekreacyjna impreza, jaka organizowana jest na terenie gminy. Co roku w lipcu, od rana do późnego wieczora bawią się na niej mieszkańcy i turyści, którzy postanowili wypocząć i zwiedzić piękno Szwajcarii Kaszubskiej. Zawsze bardzo bogaty w atrakcje program doprowadza do tego, że każdy od kilkuletniego dziecka do osoby starszej znajdzie dla siebie coś ciekawego i interesującego. Na estradzie występują znane i mniej znane zespoły dziecięce i młodzieżowe, soliści i artyści kabaretowi: Zdzisława Sośnicka, Kabarety Rafała Kmity i Bohdana Smolenia, zespoły: Żuki, O.N.A. i Golden Live. Pomiędzy nimi pojawiają się pełni poczucia humoru kaszubscy gawędziarze, których opowiadania wzmocnione szczyptą tabaki, przenoszą słuchających w samo serce ludowości tego regionu. Nastrój potęgują barwne występy zespołów folklorystycznych: "Koleczkowianie", "Hopowianie", "Kaszuby", "Bazuny". Można tam zobaczyć, dotknąć, czy kupić wyroby rękodzielnicze słynnych na Kaszubach twórców ludowych. Swą pomysłowością zaciekawiają wyroby z gliny, rogów i korzeni.

Kartuskie Letnie Koncerty Organowe
Koncerty z tego cyklu odbywają się każdego roku w lipcu w zabytkowej, gotyckiej , XIX - wiecznej Kolegiacie i na stałe wpisały się w karty historii naszego miasta przyciągając rzesze wiernych sympatyków. W ciągu 20 lat w kartuskiej świątyni odbyło się blisko siedemdziesiąt koncertów z udziałem artystów z Polski, jak i zza granicy: Islandii, Hiszpanii, Szwecji czy Finlandii. Oprócz dzieł wybitnych klasyków w Kartuzach dołączają współcześni autorzy, o których coraz trudniej w dzisiejszych realiach. Kartuskie koncerty są wspaniałą okazją do wysłuchania dzieł najznakomitszych twórców muzyki klasycznej w wykonaniu wirtuozów znanych nie tylko w Polsce ale i na całym świecie.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.