Głusino

Głusino

(dodatkowa nazwa w j. kaszub. Głëszëno) – wieś kaszubska w gminie Kartuzy. Głusino jest siedzibą sołectwa w skład którego wchodzą również miejscowości Stążki i Nowinki.

W północnej granicy powiatu kartuskiego znajduje się pokryte łąkami i miejscowo torfowiskami sołectwo Głusino. Różnica wzniesień wynosi tam od 140 do 201 m n.p.m. Najwyższe miejsce w tej okolicy nosi nazwę Szade Góry. Przez Głusino przepływa rzeka Dębica, która wpływa do jeziora Sianowskiego.

Głusino, Głusino Nowinki i Głusino Stążki to wioski, które wchodzą w skład sołectwa. Zamieszkuje je 231 mieszkańców.

Wieś jest mała, ale malownicza. Najbliższy punkt, w którym można zrobić zakupy znajduje się w oddalonych o kilka kilometrów Staniszewie lub Koloni. Turyści, którzy latem przejeżdżają na rowerach przez Głusino, często pukają do drzwi mieszkańców i proszą o szklankę wody. Jest to dobry sposób na poznanie gościnności kaszubskiej.

Społeczność Głusina od kilkudziesięciu lat zabiega, aby we wsi zrobiono asfalt.

We wsi nie ma żadnych firm ani zakładów usługowych. Mieszkańcy utrzymują się z gospodarstw i pracy poza wsią.

Kościół parafialny to sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sianowie. Dzieci uczęszczają do szkoły podstawowej i gimnazjum w Staniszewie.

W pobliskim lesie znajduje się wiele grobów jamowych i skrzynkowych z ostatnich 3 tysięcy lat. Przez dwa lata przeprowadzane były tam wykopaliska archeologiczne. Znaleziono wiele przedmiotów należących do prastarych mieszkańców tych okolic.

Szansą na rozwój dla sołectwa Głusino, według mieszkańców, jest wykorzystanie pięknych krajobrazów i gór, które się tam znajdują. Bardzo chcieliby, aby tamtejsze szczyty porosły wyciągi narciarskie, dzięki czemu miłośnicy sportów i zabaw zimowych odwiedzaliby wieś. Koncepcje tę ujęli nawet w planie zagospodarowania przestrzennego wsi.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.