Grzybno. "Idzie zima, a dach dziurawy"

wtorek, 20 września 2011 r., 13:38
Sołtys Grzybna prezentuje uszkodzenia dachu domu przy ul. Długiej Sołtys Grzybna prezentuje uszkodzenia dachu domu przy ul. Długiej fot. BG

Komplikuje się sytuacja jednej z mieszkanek Grzybna. 95-letnia kobieta mieszka sama w podupadającym domu przy ul. Długiej. - Niedowidzi, nie ma rodziny, a bez dochodzącej do niej opiekunki nie mogłaby nawet normalnie funkcjonować. Szukamy chętnych, którzy byliby w stanie jej pomóc. Tym bardziej, że bez remontu dachu nie wiem jak przetrwa zimę - apeluje Zenon Karcz, sołtys wsi.

Problem istnieje zresztą nie od dziś. Już przed dwoma laty budynek częściowo się zawalił. Wiek obiektu i brak jakichkolwiek prac renowacyjnych w ostatnich latach sprawił, że spróchniały dach w końcu nie wytrzymał i zapadł się. Co gorsza, nad częścią mieszkalną. Szczęśliwie nikomu nic się nie stało, a dzięki zainteresowaniu sołtysa i kilku sponsorów, uszkodzenia zdołano naprawić.

- Nie będę tu nikogo wymieniać, by nie pominąć żadnego z dobroczyńców. Faktem jednak jest, że bez ich pomocy nigdy by to się nie udało. Wspólnymi siłami kupiliśmy nowe deski, papę i sprawiliśmy, że nadal można było tu mieszkać - opowiada Zenon Karcz.

Teraz sytuacja się powtórzyła. Tym razem zapadł się jednak dach w części gospodarczej budynku, oddzielony od mieszkalnej wyłącznie cienką, ceglaną ścianą. Póki temperatura jest dodatnia nie ma problemu, ale zimą dziurawy dach może już stanowić poważny kłopot, a wręcz niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia 95-latki.

- Obawiam się, że za kilka tygodni, kiedy spadnie deszcz ze śniegiem i przyjdzie mróz, ta kobieta zwyczajnie zamarźnie. To nie może tak zostać, dlatego staramy się szukać pomocy, gdzie tylko się da - dodaje sołtys Grzybna.

O wsparcie zgłosił się m.in. do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kartuzach, ale instytucja ta nie dysponuje środkami na tego typu działania. Szef ośrodka obiecał co prawda, że urzędnicy zainteresują się sytuacją wiekowej mieszkanki Grzybna, ale głównie pod kątem ewentualnej pomocy finansowej czy dowozu odzieży. Potrzebą najpilniejszą wydaje się być jednak w tej chwili właśnie remont dachu.

- Liczymy, że znajdą się ludzie dobrej woli, sponsorzy. Sądzę, że koszty nie będą duże. Podobnie jak przed dwoma laty, wystarczą chyba deski i papa. Jesteśmy otwarci na każdą formę pomocy - podsumowuje Zenon Karcz.

Ewentualnych chętnych prosimy o kontakt z redakcją, gdzie uzyskać można numer telefonu do nadzorującego całą akcję sołtysa Grzybna.

Z ostatniej chwili:

Jak poinformował nas telefonicznie Zenon Karcz, kartuski GOPS zdołał jednak wygospodarować z budżetu na rzecz naprawy dachu w domu kobiety kwotę 300 złotych.

Bartek Gruba

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.