Poniedziałek, 27 kwietnia 2015 r., imieniny: Zyty i Teofila
INFORMACJA O CIASTECZKACH
Strona http://kartuzy.info używa ciasteczek (cookies).
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.
Kartuzy.info
  Strona główna | Wiadomości | Wybory Samorządowe 2014 | Video | Co? Gdzie? Kiedy? | Ogłoszenia | Katalog firm | Mapa | Forum | Czat

Grzybno. "Idzie zima, a dach dziurawy"

Nasze sprawy - Wtorek, 20 września 2011 r. (godz.13:38)

Sołtys Grzybna prezentuje uszkodzenia dachu domu przy ul. Długiej
fot. BG
AAA

Komplikuje się sytuacja jednej z mieszkanek Grzybna. 95-letnia kobieta mieszka sama w podupadającym domu przy ul. Długiej. - Niedowidzi, nie ma rodziny, a bez dochodzącej do niej opiekunki nie mogłaby nawet normalnie funkcjonować. Szukamy chętnych, którzy byliby w stanie jej pomóc. Tym bardziej, że bez remontu dachu nie wiem jak przetrwa zimę - apeluje Zenon Karcz, sołtys wsi.

Problem istnieje zresztą nie od dziś. Już przed dwoma laty budynek częściowo się zawalił. Wiek obiektu i brak jakichkolwiek prac renowacyjnych w ostatnich latach sprawił, że spróchniały dach w końcu nie wytrzymał i zapadł się. Co gorsza, nad częścią mieszkalną. Szczęśliwie nikomu nic się nie stało, a dzięki zainteresowaniu sołtysa i kilku sponsorów, uszkodzenia zdołano naprawić.

- Nie będę tu nikogo wymieniać, by nie pominąć żadnego z dobroczyńców. Faktem jednak jest, że bez ich pomocy nigdy by to się nie udało. Wspólnymi siłami kupiliśmy nowe deski, papę i sprawiliśmy, że nadal można było tu mieszkać - opowiada Zenon Karcz.

Teraz sytuacja się powtórzyła. Tym razem zapadł się jednak dach w części gospodarczej budynku, oddzielony od mieszkalnej wyłącznie cienką, ceglaną ścianą. Póki temperatura jest dodatnia nie ma problemu, ale zimą dziurawy dach może już stanowić poważny kłopot, a wręcz niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia 95-latki.

- Obawiam się, że za kilka tygodni, kiedy spadnie deszcz ze śniegiem i przyjdzie mróz, ta kobieta zwyczajnie zamarźnie. To nie może tak zostać, dlatego staramy się szukać pomocy, gdzie tylko się da - dodaje sołtys Grzybna.

O wsparcie zgłosił się m.in. do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kartuzach, ale instytucja ta nie dysponuje środkami na tego typu działania. Szef ośrodka obiecał co prawda, że urzędnicy zainteresują się sytuacją wiekowej mieszkanki Grzybna, ale głównie pod kątem ewentualnej pomocy finansowej czy dowozu odzieży. Potrzebą najpilniejszą wydaje się być jednak w tej chwili właśnie remont dachu.

- Liczymy, że znajdą się ludzie dobrej woli, sponsorzy. Sądzę, że koszty nie będą duże. Podobnie jak przed dwoma laty, wystarczą chyba deski i papa. Jesteśmy otwarci na każdą formę pomocy - podsumowuje Zenon Karcz.

Ewentualnych chętnych prosimy o kontakt z redakcją, gdzie uzyskać można numer telefonu do nadzorującego całą akcję sołtysa Grzybna.

Z ostatniej chwili:

Jak poinformował nas telefonicznie Zenon Karcz, kartuski GOPS zdołał jednak wygospodarować z budżetu na rzecz naprawy dachu w domu kobiety kwotę 300 złotych.

Bartek Gruba

Opinie  6wyraź swoją opinię
Miroslava
21 września 2011 r. (godz. 12:36)

Jak podadzą konto na które można by było wpłacać pieniądze, to z chęcią pomogę tej starszej kobiecie...

netoperek
20 września 2011 r. (godz. 19:20)

To jest bardzo dobry pomysł ! Jeżeli sołtys jeszcze tego nie zrobił, powinien jak najszybciej zwrócić się do wszystkich kandydatów z naszego okręgu w tej sprawie. Przekonamy się ile warte są hasła z jakimi ci kandydaci startują ;)

senior
20 września 2011 r. (godz. 19:06)

Może ktoś z plakatu wyborczego naprawi dach w ramach kampanii

mgiełka
20 września 2011 r. (godz. 18:31)

to daj od siebie chociaż 20

Miroslava
20 września 2011 r. (godz. 16:01)

Czy oni są śmieszni??? 300 zl?? i co za to kupić???

Belial
20 września 2011 r. (godz. 13:50)

300zł??? wow

zobacz wszystkie opinie»
Gorąca linia
Chcesz, abyśmy zajęli się ważnym dla Ciebie tematem?

Napisz do nas na redakcja@kartuzy.info
lub zadzwoń pod numer 58 684-07-71.
Polecamy, patronujemy
Skarszewska Majówka
1 maja 2015 r.
od godz. 15:30

Stadion Miejski w Skarszewach
»więcej w kalendarzu »zgłoś imprezę
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
dla rozwoju innowacyjnej gospodarki