Kartuzy. Warsztaty przy ZST do modernizacji

czwartek, 29 grudnia 2011 r., 16:10
fot. BG

Ponad dwa miliony złotych dofinansowania udało się pozyskać Starostwu Powiatowemu w Kartuzach na przebudowę budynku Warsztatów przy Zespole Szkół Technicznych w Kartuzach. W czwartek oficjalną umowę w tej sprawie podpisali starosta Janina Kwiecień oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Zadanie ma zostać zrealizowane w przyszłym roku.

O tym, że samorząd powiatowy otrzyma najprawdopodobniej środki na pokrycie większości kosztów związanych z tą inwestycją władze powiatu informowały już pod koniec listopada. Teraz wiadomość ta została formalnie potwierdzona. Dzięki środkom z tzw. listy rezerwowej w ramach konkursów złożonych w 2009 roku, zrealizowany zostanie także projekt przebudowy warsztatów przy kartuskim ZST.

- Ogromnie się cieszymy z tego dofinansowania, bo w sposób znaczący zadanie to poprawi naszą ofertę edukacyjną. Te obiekty czekają właściwie na modernizację od lat 60. ubiegłego wieku. Te pieniądze pozwolą nam na kompleksowe wykonanie wszystkich niezbędnych prac - powiedziała starosta Janina Kwiecień.

I rzeczywiście projekt zakłada kompletną przebudowę budynku warsztatów, zarówno pomieszczeń wewnętrznych, jak i elewacji zewnętrznej. Co więcej, przewiduje także zakup wysokiej jakości specjalistycznego sprzętu, stanowiącego nowe wyposażenie sześciu zmodernizowanych laboratoriów. Uczniowie będą mieli także okazję korzystać z odnowionej auli, która stanowić będzie dodatkowe zaplecze do zajęć wychowania fizycznego. Całość pochłonie ponad 3 mln złotych, ale wartość dofinansowanie sięgnie 70 proc., co daje prawie 2,2 mln złotych

- To niezwykle istotny projekt. Przed kilkoma laty utwierdzano nas w przekonaniu, że szkolnictwo zawodowe jest niepotrzebne. Teraz okazuje się, że to był błąd, co pokazuje przykład Niemiec. Brakuje tam wykształconych rzemieślników i dobrze się stało, że nie idziemy tą samą drogą. Ważne by oferta edukacyjna odpowiadała na potrzeby rynku pracy, a ten projekt w pełni się w to wpisuje - stwierdził Mieczysław Struk, dodając, że chciałby aby w niedalekiej przyszłości inicjatywa ta była komplementarna z innym projektem, zakładającym utworzenie inkubatorów przedsiębiorczości, a o które na naszym terenie zabiega poseł Lamczyk.

Bartek Gruba

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.