Szymbark. Coroczna majówka przedsiębiorców z biciem rekordu w tle

sobota, 12 maja 2012 r., 18:45
fot. BG

Pomorscy przedsiębiorcy, ale także samorządowcy, przedstawiciele instytucji państwowych, ludzie polityki, kultury i nauki przybyli w sobotnie popołudnie do Szymbarku na doroczną majówkę pod hasłem "Biznes przy piwie". Gospodarz imprezy, Daniel Czapiewski, wręczył tradycyjne już maczugi dla Ambasadorów Kaszub, ale i umożliwił wszystkim przybyłym dołożenie "cegiełki" do bicia kolejnego rekordu Guinnessa.

Pomorska Majówka Przedsiębiorców odbyła się już po raz dziewiąty i jak co roku, organizatorzy postarali się o wyjątkowe atrakcje dla uczestników. W poprzednich latach imprezie towarzyszyło m.in. otwarcie Domu stojącego na głowie czy kaszubskiego browaru. Tym razem Daniel Czapiewski ustawił na terenie CEPR-u przeszło 46-metrową daglezję, z której wycięta zostanie najdłuższa deska świata.

Szymbark był już raz posiadaczem takiego rekordu Guinnessa, ale w ostatnich latach odebrał go podlęborski Wilków, a potem także jedna z miejscowości w południowych Niemczech. Do pobicia jest wynik równy 45,15 m i sobotnia majówka dała początek próbie odzyskania rekordu przez Kaszubów.
Przybyli goście mieli okazję chwycić za piłę i pociągnąć nią kilka razy, dając tym samym wkład w wycięcie nowej, najdłuższej deski na Ziemi.

- Pierwsza deska zintegrowała całą społeczność kaszubską. To byłą zabawa, która okazała się trampoliną do tego wszystkiego co się tu później zdarzyło, założenia Stowarzyszenia Szczyt Wieżyca. Teraz, po 10 latach tniemy następną i mam nadzieję, że stanie się ona symbolem Polonii, spraw repatriacyjnych. Polacy są wielkim narodem, a na całym świecie żyje nas więcej niż w samej kraju. Nie można o nich wszystkich zapomnieć - powiedział gospodarz CEPR-u i zarazem pomysłodawca bicia kolejnego rekordu świata w Szymbarku, Daniel Czapiewski.

- Jeśli się nie pomylimy, a trocina będzie dobre spadać, wytniemy deskę o długości 46,30 m - dodał.

Stałym elementem odbywających się tam majówkowych imprez jest wręczanie nagród Ambasadora Kaszub. W tym roku dodatkowo przyznano także nagrodę "Bursztynowego Drzewa", trzy nagrody specjalne "Pod Skrzydłami Anioła" oraz Minimaczugi, czyli swego rodzaju nominacje dla przyszłych Ambasadorów Kaszub. Zwieńczeniem imprezy było ukoronowanie Króla Piwowarów, którym został Roman Gaik, prezes NZOZ Jantar.

Lista nagrodzonych:

Bursztynowe Drzewo
- Alfons Kułakowski (artysta malarz, który jako dziecko wraz z rodziną został zesłany na Sybir i powrócił na stałe do Polski dopiero w 1997 roku. Nagrodę przyznano za wyjątkową wrażliwość na sztukę i propagowanie na całym świecie polskiego malarstwa).

"Pod Skrzydłami Anioła"
- Romulad Koperski
- prof. Tadeusz Adamek
- Marzanna Graff

Mini Maczuga
- Prof. Dr hab. Myron Jankiw - Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku
- Aleksander Korol - Konsul Generalny Białorusi
- Teresa Tiszbierek - wiceprezes Zarządu Głównego Związku OSP RP

Maczugi Ambasadora Kaszub
- Ryszard Stachurski - Wojewoda Pomorski
- insp. Wojciech Sobczak - Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku
- kmdr SG Wojciech Heninborch - Morski Oddział Straży Granicznej
- płk dypl. Tadeusz Krawczyk - szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Gdańsku
- Jan Orgelbrand - zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego
- Maciej Kowalczuk - zastępca Dyrektora Departamentu ds. Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego
- Elżbieta Wasilenko - p.o. Kuratora Kuratorium Oświaty w Gdańsku
- Marcin Żukowski - Dyrektor Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego
- prof. dr hab. Bernard Lammek - rektor Uniwersytety Gdańskiego
- Marian Zalewski - członek Zarządu TVP SA
- Tomasz Niski - prezes Prasy Bałtyckiej, wydawca "Dziennika Bałtyckiego"
- Jakub Płażyński

Bartek Gruba

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.