Klukowa Huta. Ruszył odwiert w poszukiwaniu gazu łupkowego

poniedziałek, 14 maja 2012 r., 09:36
fot. BG

Zaczęło się. Trwające od jakiegoś czasu prace przygotowawcze do wykonania otworu poszukiwawczego gazu łupkowego na terenie gminy Stężyca dobiegły końca i jak udało nam się dowiedzieć, rozpoczęły się właśnie roboty wiertnicze. To pierwszy taki szyb w powiecie kartuskim.

Prace pod Klukową Hutą nadzoruje firma BNK Polska, spółka kontrolowana przez BNK Petroleum Inc., specjalizujące się w poszukiwaniu i wydobywaniu ropy naftowej i gazu ziemnego ze złóż niekonwencjonalnych. W sobotę na miejsce odwiertu zaproszone zostały wszystkie służby, ze strażą pożarną i policją włącznie, a także przedstawiciele samorządu. Wszystkich zaznajomiono z rozmieszczeniem urządzeń i zasadami funkcjonowania szybu. Poinformowano wówczas ich także, że prace rozpoczną się w niedzielę.

- Mogę potwierdzić, że odwiert rozpoczął się 12 maja i prawdopodobnie prowadzony będzie przez kolejne 30-35 dni. Według naszych założeń osiągnąć musimy poziom 4200 metrów, ale niewykluczone, że nasz cel znajduje się jeszcze głębiej. Będziemy wiercić do skutku - przyznaje Jacek Wróblewski, dyrektor ds. rozwoju BNK Polska.

Wiadomo także, że wiercenie prowadzone jest przez czeską firmę MND, w trybie dwuzmianowym, po 12 godzin każda. Firma BNK poszukuje w tym miejscu łupków sylurskich, ordowickich i kambryjskich.

Sam odwiert to jednak dopiero początek prac. Po osiągnięciu docelowej głębokości okaże się, czy w miejscu tym rzeczywiście znajdują się łupki. Kolejnym etapem będzie pobranie rdzenia z gotowego już odwiertu i poddanie go szczegółowym badaniom i analizom, które powinny dać jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy w Klukowej Hucie jest szansa na wydobywanie gazu łupkowego czy też na odwiercie poszukiwawczym się skończy.

Klukowa Huta to pierwsze miejsce na terenie powiatu kartuskiego, w którym zdecydowano się na odwiert. Poszukiwanie łupków w tym miejscu wzbudziło w ostatnich miesiącach wiele kontrowersji. Do Sulęczyna przyjechali nawet przedstawiciele organizacji No Fracking France, którzy ostrzegali lokalną społeczność przed negatywnymi skutkami szczelinowania dla środowiska. Pod koniec marca doszło w tym miejscu także do pikiety przeciwko planowanemu odwiertowi. Na niewiele się to jednak zdało i prace ruszyły.

Bartek Gruba

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.