Podaruj życie - dołącz do 240 tysięcy dawców

Białaczka to nie wyrok - mozesz sprawić by to nie był pusty slogan

środa, 8 sierpnia 2012 r., 11:08

Nowotwór krwi - taką diagnozę codziennie słyszy kilkanaście osób w naszym kraju. Komórki macierzyste każdego z nas mogą pomóc chorym w walce z białaczką. Już w niedzielę, na kościerskim rynku, będzie można się zarejestrować i dołączyć do tysięcy bezinteresownych Polaków, którzy zdecydowali się na zapisanie do banku dawców szpiku. Aby to zrobić wystarczy oddać cztery mililitry krwi.

Na białaczkę rocznie zapada około 10 tysięcy osób. Większość przyczyn raka krwi nie jest znana. Wiadomo natomiast, że wśród chorych zakwalifikowanych do przeszczepu, około połowa nie znajduje niespokrewnionego "bliźniaka genetycznego" - a nim może być każdy z nas, każdy może podarować choremu szansę na nowe, zdrowe życie.

Wielu z nas myśli, że pobieranie szpiku kostnego wiąże się z okropnym bólem, nakłuciem kręgosłupa i niebezpieczeństwem - to tymczasem największy błąd.

Pobranie komórek macierzystych, które wszczepiane są później choremu to nieskomplikowany i bezpieczny zabieg, który można przeprowadzić na dwa sposoby.

Pierwszy z nich polega na separacji komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej - jest to zabieg bezinwazyjny, nie wymagający dłuższego niż kilkugodzinnego pobytu w szpitalu i praktycznie bezbolesny. Przez kilka godzin z żyły łokciowej pobiera się krew, z której oddzielane są niezbędne komórki, następnie krew wraca do dawcy przez drugą żyłę.

Drugim sposobem jest pobranie szpiku z kości biodrowej, poprzez dwa niewielkie nakłucia. Jest to również bezpieczny i nie skomplikowany zabieg. Aby zminimalizować ból dawcy zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa nie dłużej niż 1,5 godziny.

241 483 osoby zdecydowały się na zapisanie do największej w Polsce bazy potencjalnych dawców szpiku. Każdy w wieku między 18 a 55 rokiem życia, o ogólnie dobrym stanie zdrowia może do nich dołączyć. Najbliższą okazję będzie miał w niedzielę, kiedy to na kościerskim rynku odbędzie się impreza pod nazwą "Podziel się sercem w Sersu Kaszub - Dzień Dawcy Szpiku w Kościerzynie".

Tam, po pobraniu zaledwie czterech mililitrów krwi będzie można stać się potencjalnym dawcą materiału. Warto także rozwiać wątpliwości tych, którzy myślą, że nie mogą oddać próbki krwi, ponieważ ich schorzenia, czy nawet spożyty wcześniej alkohol, wykluczają dawstwo - tak jak ma to miejsce w przypadku oddawania krwi. To również tylko stereotyp - próbka badana jest jedynie pod względem zgodności materiału, a lista chorób wykluczających jest znacznie krótsza.

Oprócz rejestracji dla wszystkich uczestników niedzielnej imprezy przygotowano morze atrakcji. Szczególnie najmłodsi nie będą mogli narzekać na nudę: będą mogli za darmo poskakać na pięciometrowej trampolinie, obejrzeć występ tresury psa policyjnego, a nawet na własne oczy zobaczyć jak wygląda praca techników kryminalistycznych i pobrać swoje odciski palców. Nie zabraknie także konkursów z atrakcyjnymi nagrodami. Milusińscy będą mogli także posłuchać bajek, które przeczyta Maria Mach.

Nie lada atrakcją będzie także przyjazd motocyklistów, którzy już o godzinie 16.30 zjawią się na rynku. Miłośnicy jednośladów zaprezentują wszystkim swoje maszyny, przygotowali także gadżety dla uczestników imprezy.

Oczywiście nie zabraknie występów artystycznych. Na scenie zagrają między innymi: zespół Fukus, Łosiu Czersk (muzyka reggae) Wolne Owce i Zespół Pieśni i Tańca Kościerzyna.

Każdy, kto przyjdzie w niedzielę na rynek będzie mógł zarejestrować się w banku nieodpłatnie, jednak koszty z tym związane ( w tym koszty badania próbek) wynoszą około 250 za każdą zarejestrowaną osobę. Wszystkie te wydatki ponosi fundacja. Jeśli chcesz ją wspomóc swoją darowizną zajrzyj tutaj.

Zapraszamy do rejestracji i wspólnej zabawy!

Podziel się sercem w Sercu Kaszub - już w niedzielę!

Justyna Marszk

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.