Piotr Szepelowski: "Szkoły muszą ze sobą współpracować"

wtorek, 20 listopada 2012 r., 16:01
Piotr Szepelowski, drugi zastępca burmistrza żukowskiej gminy Piotr Szepelowski, drugi zastępca burmistrza żukowskiej gminy fot. Longina Templin

2 listopada br. objął funkcję drugiego zastępcy burmistrza żukowskiej gminy. Pod swoją pieczą będzie miał wszystko to, czym zajmuje się referat społeczny w urzędzie. Nie ukrywa, że jego oczkiem w głowie będzie oświata, w której sam spędził prawie 30 lat. Zamierza wprowadzić takie zmiany, które polepszą funkcjonowanie szkół.

Wiadomo, że utrzymanie placówek to duże koszty dla każdego samorządu. Nowy wiceburmistrz zamierza przyjrzeć się budżetowi, przeanalizować go i zracjonalizować wydatki tam, gdzie jest to możliwe. Nie zamierza jednak robić drastycznych cięć, bo zdaje sobie sprawę, że oświata to przyszłość. Uważa, że efektywność zawsze można poprawić i do tego będzie dążyć.

- Generalnie jestem za taką tezą, że wszystkie szkoły muszą ze sobą lepiej współpracować - powiedział Piotr Szepelowski, zastępca burmistrza żukowskiej gminy. - Dlaczego? Dlatego, że na terenie gminy Żukowo, w przeciwieństwie do Trójmiasta, nie ma konkurencji między szkołami, nie muszą one walczyć o byt, bo nie ma takiej potrzeby. Moją rolą jest służyć pomocą i doświadczeniem dyrektorom, ale przede wszystkim mieszkańcom, aby byli zadowoleni. Jestem zwolennikiem opinii, że dyrektor jako kierownik zakładu pracy powinien mieć dużą autonomię, ale jednocześnie musi odpowiadać za to co robi. Na to chcę zwrócić szczególna uwagę.

W związku z posiadanymi kompetencjami jego głównym polem działania będzie oświata, którą chcę w gminie poprawić. Ma ona polegać przede wszystkim na zmianach, które spowodują jeszcze lepsze funkcjonowanie niż w tej chwili. Aby tego dokonać, trzeba każdą placówkę bezpośrednio poznać. Dlatego też w tej chwili Piotr Szepelowski dokonuje tzw. wizji lokalnej szkół.

Nowy wiceburmistrz ukończył Uniwersytet Łódzki na kierunku biologia. Jest nauczycielem dyplomowanym. Oprócz tego ma za sobą studia podyplomowe m. in. z organizacji zarządzania, z organizacji ochrony i kształtowania środowiska oraz ekologii. Ma również kursy kwalifikacyjne dotyczące mediacji.

Od prawie 30 lat jest związany ze szkolnictwem, z tego 23 lata na stanowisku dyrektora szkoły. Ostatnią placówką, w której pełnił tę funkcję, był Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 23 w Gdańsku.

Aktywnie działał w strukturach Rady Miasta Gdańska, m. in. był członkiem rady oświatowej, a Urzędzie Wojewódzkim udzielał się w sprawie Kolei Metropolitalnej.

Od ośmiu lat wraz żoną, dwoma synami i córką mieszka w Żukowie.

Longina Templin

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.