Powiat stawia na wioski tematyczne

piątek, 4 stycznia 2013 r., 12:13
fot. archiwum

Powiat kartuski jako jeden z 29 samorządów w kraju wziął udział w pilotażowym projekcie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego "Decydujmy Razem". Dzięki temu powstała tzw.Strategia Rozwoju Ekonomii Społecznej w Powiecie Kartuskim na lata 2013-2016. Właśnie dobiegają końca konsultacje społeczne w sprawie dokumentu, który zakłada m.in. utworzenie na naszym terenie tzw. wiosek tematycznych.

- "Decydujmy Razem" jest odpowiedzią na problemy związane z koniecznością zwiększania skuteczności funkcjonowania administracji publicznej w zakresie kreowania i realizacji swojej polityki. Samorząd Powiatu Kartuskiego wybrał rozwój ekonomii społecznej, gdyż jest to obszar, w którym drzemie potencjał, a rok 2012 przyniósł szereg działań mających na celu wzmocnienie sektora pozarządowego, który miałby rozwijać ekonomię społeczną w naszym regionie - wyjaśnia wicestarosta Bogdan Łapa, powiatowy koordynator projektu.

Nad strategią przez cały niemal poprzedni rok pracował specjalnie powołany w tym celu zespół partycypacyjny, w skład którego weszło 35 osób związanych ze sferą samorządową, sektorem organizacji pozarządowych i instytucji publicznych. Pracą grupy kierowały natomiast Anna Jancen i Aleksandra Kuczkowska ze Starostwa Powiatowego w Kartuzach.

Efektem tych spotkań jest właśnie gotowa Strategia Rozwoju Ekonomii Społecznej Powiatu na najbliższe trzy lata. Zakłada ona szereg działań, które doprowadzić mają do obniżenia kosztów społecznych i stworzenie lepszych warunków powrotu na rynek pracy osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, a także rozwijanie przedsiębiorczości i zwiększanie aktywności społecznej poprzez wykorzystanie potencjału ludzkiego.

W praktyce przełożyć ma się to m.in. na: organizację cyklicznie odbywających się spotkań tzw. powiatowego forum ekonomii społecznej, wydanie broszur informacyjnych promujących dobre praktyki i przeprowadzenie kampanii informacyjnej w mediach, stworzenie strony internetowej związanej z działalnością podmiotów ekonomi społecznej, przeprowadzenie specjalistycznych szkoleń i warsztatów studyjnych. Wreszcie powołany zostać miałby Powiatowy Zespół Koordynujący działania ekonomii społecznej z jednostkami samorządowymi, sektora prywatnego i NGO, a co jakiś czas odbywałyby się również targi spółdzielczości socjalnej i podmiotów ekonomii społecznej.

Jedną z ciekawiej brzmiących koncepcji jest też z pewnością stworzenie na terenie powiatu wiosek tematycznych.

Mają to być miejsca, służące ułatwianiu wchodzenia i powrotu na rynek pracy mieszkańcom wsi. Działalność wsi tematycznej rozwija się wokół wspólnie wypracowanego pomysłu na rozwój, dążąc do tego, by stać się quasi firmą, posiadającą rozpoznawalny produkt. Do jego tworzenia wykorzystane mogą być czynniki rozwoju i umiejętności, których ważności i przydatności wcześniej nie wzięto pod uwagę - dodaje Bogdan Łapa.

Wioski tematyczne z sukcesami funkcjonują już np. w Niemczech, gdzie odwiedzić można m.in. wioskę czarownic lub wioskę energii odnawialnej. Idea zyskuje na popularności także w Polsce. I tak na przykład Wylatowo w kujawsko-pomorskim postawiło na tematykę związaną z UFO oraz kręgami z zbożu, Dzięciełówka w Podlaskiem to wioska truskawkowa, a Sierakowa Sławieńskie w zachodniopomorskim to wioska hobbitów.

Jaka tematyka cieszyłaby się zainteresowaniem na Kaszubach i które konkretnie miejscowości objęte zostałyby projektem? To tylko jeden z elementów strategii, która z pewnością będzie jeszcze omawiana.

Pełną treść dokumentu można pobrać na stronie internetowej starostwa powiatowego Kartuzach, pod tym linkiem.

Do poniedziałku pracownicy starostwa czekają także na opinie mieszkańców na temat strategii w ramach prowadzonych konsultacji społecznych. Formularz ankiety do wypełnienia można pobrać tutaj, a następnie odesłać ją na adres e-mail: annajancen@kartuskipowiat.pl

Bartek Gruba

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.