Kartuzy. Centrum Kultury bez "Kaszubskiego Dworu"

piątek, 15 marca 2013 r., 17:41
fot. BG

Kartuskie Centrum Kultury w miejsce Centrum Kultury "Kaszubski Dwór" i ul. Klasztorna, a nie Gdańska w adresie siedziby tej instytucji to najpoważniejsze zmiany, jakie przyjęli w czasie ostatniej sesji Rady Miasta kartuscy samorządowcy. Pod uwagę brano też wprowadzenie kadencyjności na stanowisku dyrektora tej jednostki, ale ostatecznie pomysł ten przepadł w głosowaniu.

Spore zmiany szykują się w sferze organizacji kultury na terenie gminy Kartuzy. Przede wszystkim Centrum Kultury "Kaszubski Dwór" przekształcone zostaje w Kartuskie Centrum Kultury. Zmiana nazwy instytucji odpowiedzialnej za tworzenie i upowszechnianie kultury podyktowana jest po części zmianą siedziby.

Dawny, wyraźnie dotknięty już zębem czasu obiekt przy ul. Gdańskiej zamieniony zostanie na nowoczesny, większy i dający znacznie więcej możliwości budynek przy ul. Klasztornej.

- Od lat naszą największą bolączką były warunki lokalowe i wyposażenie. O ile praca instruktorów czy administracji oceniana była zawsze wysoko, o tyle braki lokalizacyjne były dla nas tematem już dość bolesnym. Teraz ulegnie to wyraźnej poprawie. Najbardziej cieszy nas chyba to, że doczekaliśmy się profesjonalnej sali widowiskowej, bo dotąd w naszych murach nie mogliśmy właściwie zorganizować żadnej większej imprezy - mówi Aleksandra Maciborska-Pytka, dyrektor Centrum Kultury, dodając, że niewykluczone, iż nowa siedziba da podstawy do powołania nowych sekcji w ramach KCK czy organizacji nieobecnych dotąd w Kartuzach widowisk, na przykład aktorskich.

Stanowisko głównodowodzącego gminną kulturą było zresztą także tematem dogłębnie dyskutowanym przez rajców. Ustalono, że powoływanie szefa KCK odbywać będzie się w drodze konkursu. Zastanawiano się nawet nad wprowadzeniem kadencyjności, ale ostatecznie zrezygnowano z tej koncepcji.

Zgodnie z przyjętym statutem, nowopowstała jednostka przejmie także pieczę nad Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu na "Złotej Górze". Szczegóły związane z zarządzaniem obiektem nie są jeszcze ustalone, ale zgodnie z zapowiedziami w miejscu tym ma być zdecydowanie więcej okazji do wspólnych zabaw niż do tej pory.

Kartuskie Centrum Kultury ma zacząć oficjalnie działać 15 kwietnia. Do tego czasu zakończona powinna zostać także całkowicie przeprowadzka do nowej siedziby. Pierwszą okazją do zapoznania się ze zmodernizowanym obiektem przy ul. Klasztornej będzie zaplanowana na 13 kwietnia uroczysta gala wręczenia nagród Burmistrza Kartuz "Kartesko Skra".

Bartek Gruba

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.