Kamienica Królewska. Nie żyje ks. Tadeusz Kurach

sobota, 4 maja 2013 r., 13:21
fot. archiwum

Po długoletniej chorobie w piątek, 3 maja w godzinach wieczornych zmarł wieloletni, a zarazem pierwszy proboszcz i budowniczy parafii w Kamienicy Królewskiej ks. kanonik Tadeusz Kurach. Miał 70 lat.

Ks. Tadeusz Kurach od kilku lat zmagał się z nowotworem. Niestety choroba go pokonała.

Jako młodych wikary trafił do parafii jednego z najwybitniejszych księży kaszubskich w Gdyni. W pierwszych tygodniach stanu wojennego został aresztowany, a później skazany na długie więzienie. Był to czas, który wyrył piętno na jego postawie. Po wyjściu z więzienia w 1983 roku na krótko powrócił jeszcze do gdyńskiej parafii, by potem objąć probostwo w Kamienicy Królewskiej. Swoim parafianom dał się poznać jako skromny człowiek. Kochał ludzi i potrafił z nimi współpracować.

Przez wiele lat pełnił funkcję dziekana dekanatu sierakowickiego. W grudniu 2010 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za działania społeczne i charytatywne. Był też kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej w Kartuzach.

Różaniec za śp. ks. kanonika Tadeusza Kuracha o godzinie 18.30 w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kamienicy Królewskiej.

Eksporta ciała z plebanii do kościoła parafialnego nastąpi we wtorek, 7 maja o godzinie 17.

Pogrzeb odbędzie się w środę, 8 maja o godzinie 12. Mszy żałobnej będzie przewodniczył biskup diecezjalny Ryszard Kasyna.

Anna Lehmann

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.