Piątek, 27 marca 2015 r., imieniny: Lidii i Ernesta
INFORMACJA O CIASTECZKACH
Strona http://kartuzy.info używa ciasteczek (cookies).
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.
Kartuzy.info
  Strona główna | Wiadomości | Wybory Samorządowe 2014 | Video | Co? Gdzie? Kiedy? | Ogłoszenia | Katalog firm | Mapa | Forum | Czat

Powiat. Wraca krztusiec i szkarlatyna

Chorujemy coraz więcej i częściej

Nasze sprawy - Czwartek, 4 lipca 2013 r. (godz.15:38)

fot. BG
AAA

Ubiegły rok okazał się rekordowy pod względem zdiagnozowania tak rzadkich w ostatnich już latach chorób jak krztusiec czy szkarlatyna. Powiat kartuski jest pod tym względem liderem w całym województwie pomorskim, a liczba zachorowań była w 2012 roku najwyższa od... 40 lat! Wyraźnie wzrosła również liczba przypadków ospy wietrznej oraz grypy.

Informacje o wzmożonej zachorowalności na naszym terenie przekazała w czasie niedawnej sesji Rady Powiatu Krystyna Wereszczyńska, szefowa Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kartuzach. Choć nie ma jeszcze powodów do niepokoju, na uwagę zasługuje bez wątpienia wyraźny wzrost zdiagnozowanych zachorowań na krztusiec czy szkarlatynę, a więc dziś rzadkich już chorób, niegdyś siejących jednak ogromny strach i częstokroć kończących się nawet śmiercią.

W roku 2011 na krztusiec zachorowały w naszym powiecie zaledwie dwie osoby. W roku 2012 już 21, co było najwyższym wynikiem w całym województwie pomorskim. Miniony rok okazał się zresztą pod tym względem rekordowy nie tylko dla okręgu kartuskiego, ale i całego kraju.

- W Polsce stwierdzono aż 4684 zachorowania, z czego 1497 osób wymagało hospitalizacji. To najwyższa liczba od 40 lat. Nie tylko u nas zresztą zaobserwowano to zjawisko. Podobnie było poza granicami naszego kraju, w Europie i Stanach Zjednoczonych. Były nawet przypadki śmiertelne - potwierdza Krystyna Wereszczyńska.

Krztusiec to jednak tylko jeden z przykładów. Drastycznie wzrosła także liczba przypadków szkarlatyny. Przed rokiem stwierdzono 236 takich zachorowań, podczas gdy jeszcze w roku 2011 było ich zaledwie 73. Tu powiat kartuski także znalazł się w ścisłej wojewódzkiej czołówce. Statystki poszybowały w górę również przy tabelach związanych z ospą wietrzną (wzrost z 609 do 1507 zachorowań w powiecie), co stanowi z kolei wynik najwyższy od 10 lat, a także najwyższy na całym Pomorzu.

W najbardziej drastyczny sposób wzrosła jednak liczba przypadków grypy i zachorowań grypopochodnych. W roku 2011 odnotowano ich 1730. Przed rokiem dziesięciokrotnie (!) więcej, a mianowicie 17.314. Dyrektor sanepidu uspokaja jednak, że ma to po części związek ze zdecydowaną poprawą zgłaszalności tego typu sytuacji.

Jest też i czynnik, który jej zdaniem przyczynia się do takich statystyk w sposób negatywny.

- Z roku na rok spada liczba osób, które poddają się szczepieniom przeciw grypie. Przed rokiem zdecydowało się na to zaledwie 931 mieszkańców naszego powiatu, a więc zaledwie 0,7 proc. ogółu populacji. Trudno, by mówić w tej sytuacji o jakichkolwiek efektach - podsumowuje Wereszczyńska.

Bartek Gruba

Opinie  0wyraź swoją opinię
Nie ma jeszcze żadnych opinii do tego artykułu. Masz szansę skomentować go jako pierwszy.
Gorąca linia
Chcesz, abyśmy zajęli się ważnym dla Ciebie tematem?

Napisz do nas na redakcja@kartuzy.info
lub zadzwoń pod numer 58 684-07-71.
Polecamy, patronujemy
Pomorska premiera łacińskiego Requiem Bernarda Stielera - Chwaszczyno
28 marca 2015 r.
od godz. 19:30

Chwaszczyno, Parafia p.w. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza
»więcej w kalendarzu »zgłoś imprezę
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
dla rozwoju innowacyjnej gospodarki