Chmielno. Bawili się, uczyli i poznawali tajniki pracy służb mundurowych

X Festyn "Wspólnie - Bezpieczne Chmielno" za nami

niedziela, 11 sierpnia 2013 r., 21:11
fot. AL

Pokazy interwencji policyjnych w wykonaniu antyterrorystów, policji, straży granicznej, czy pokaz działań ratowniczo - gaśniczych i tresury psów, symulator pasów bezpieczeństwa, alkogogle, konkurs wiedzy o ruchu drogowym oraz wiele innych atrakcji towarzyszyły tegorocznej, jubileuszowej edycji Festynu "Wspólnie - Bezpieczne Chmielno". Choć pogoda momentami płatała figle, nie zniechęciła jednak wielu chętnych mieszkańców do obejrzenia pracy służb mundurowych od kuchni.

Jak wygląda praca policjantów, strażaków, jak wyglądają działania operacyjne grupy antyterrorystycznej, jakim wyposażeniem dysponują stróże prawa, czy technik kryminalny, po co właściwie funkcjonariuszom psy policyjne, czy warto zapinać pasy bezpieczeństwa, jak zachowuje się organizm człowieka pod wpływem alkoholu? Odpowiedzi na te i inne nurtujące nas pytania dotyczące działań służb mundurowych można było znaleźć podczas festynu policyjnego, który w niedzielę odbył się w Chmielnie.

- Przede wszystkim chcieliśmy pokazać pracę policji z innej strony. Chcieliśmy, aby mieszkańcy nabyli trochę doświadczenia w niektórych sytuacjach, stąd też między innymi pokaz oddziału antyterrorystycznego z Gdańska, mamy też wystawę sprzętu policyjnego, pokaz tresury psów policyjnych i ich działania z wykorzystaniem pozoranta - opowiada Komendant Powiatowy Policji w Kartuzach mł. insp. Tadeusz Trybuś.

- Oprócz tego są alkogogle, w których ludzie mogą zorientować się jak wygląda zachowanie człowieka pod wpływem alkoholu. Odbiór zewnętrzny jest wtedy zupełnie inny, inaczej wygląda jego mobilność, inne są możliwości przeciwdziałania sytuacjom, które napotyka. Mamy też symulator pasów bezpieczeństwa, na którym można przekonać się, jakie siły działają w momencie zderzenia, kiedy pojazd jedzie z minimalną prędkością - dodał.

Poza atrakcjami typowo policyjnymi, można było bliżej zapoznać się z pracą strażaków, obejrzeć sprzęt militarny z Muzeum Techniki Wojskowej "Gryf" z Żukowa, w tym zasiąść za sterami czołgu Pantera. Tradycyjnie sporym zainteresowaniem cieszył się wysięgnik strażacki, z którego można było obejrzeć panoramę Chmielno oraz rejsy motorówkami.

Aby festyn się udał, w jego organizację włączyło się wiele służb mundurowych i nie tylko. A wszystko po to, by poprzez dobrą zabawę, przypomnieć mieszkańcom o zasadach bezpiecznego zachowania się między innymi na drodze i nad wodą.

- Chcieliśmy pokazać, że praca policjanta to nie tylko karanie mandatami i egzekwowanie prawa, ale jest to też szeroko rozumiana profilaktyka, która tak naprawdę jest bardzo ważnym działaniem policji. Im bardziej społeczeństwo jest wyedukowane i świadome zagrożeń, tym praca policji jest łatwiejsza - podkreśla mł. insp. Tadeusz Trybuś.

Anna Lehmann

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.