Sierakowice. "Szedł Sasza suchą szosą"

piątek, 4 października 2013 r., 13:55
fot. nadesłane/ZSP Sierakowice

Z tym i innymi tego typu polskimi konstrukcjami składniowymi mierzyli się pedagodzy z czterech krajów europejskich podczas obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych, które odbyły się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach.

W tegorocznych sierakowickich obchodach Europejskiego Dnia Języków Obcych uczestniczyli nauczyciele z partnerskich szkół z Czech, Hiszpanii, Włoch i Turcji. Specjalnie dla nich przygotowano mały konkurs znajomości języka polskiego. Pedagodzy musieli między innymi zmierzyć się z sformułowaniami, które także Polakom niekiedy sprawiają trudność. Do ich zadania należało między innymi powiedzieć "Stół z powyłamywanymi nogami", czy "Szedł Sasza suchą szosą".

Obchody urozmaiciły występy i filmy uczniów - przedstawienie z elementami języka niemieckiego, filmy uzasadniające celowość nauki języków obcych w języku angielskim oraz oprawa muzyczna.

- Dwie trzecie światowej populacji jest dziś dwujęzyczna. Wiele osób sprawnie posługuje się kilkoma językami obcymi. Tym bardziej obchody Europejskiego Dnia Języków wydają się ważne. Podnoszenie wymagań egzaminacyjnych to nie wszystko. Potrzebna jest też inna motywacja- wyjazdy, bezpośrednie kontakty, zaspokajanie ciekawości, itp. - mówi Aleksandra Klaman - Chmielewska z ZSP w Sierakowicach.

- Aby przygotować młodzież do życia w dzisiejszym świecie, niezbędne są ciągłe kontakty z "żywym językiem". Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach stwarza takie możliwości rozwoju swoim uczniom, w roku szkolnym 2013/14 rozpoczął realizację trzech projektów finansowanych z funduszy Komisji Europejskiej - projekt sportowy Comenius "MOVE!", projekt fotograficzny Comenius "Uchwyć świat na zdjęciu" oraz projekt Leonardo Da Vinci, gwarantujący praktyki zagraniczne- "Europejczyk wie, co je" - dodaje.

Jak podkreśla, w placówce organizowane są też cykliczne projekty etwinning, w których uczniowie kontaktują się z młodzieżą europejską drogą elektroniczną. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach dostarcza swoim uczniom narzędzia, które przy odrobinie motywacji mogą stać się kluczem do sukcesu w dorosłym życiu.

oprac. Anna Lehmann
info. ZSP Sierakowice

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.