Kartuzy. Molestował go ksiądz - założył fundację

piątek, 13 grudnia 2013 r., 15:06
fot. internet/www.tvp.pl

Przed dwoma miesiącami powstała fundacja "Nie lękajcie się". Organizacja ma na celu skupiać ofiary wykorzystywania seksualnego przez duchownych, zaoferować im pomóc i podjąć walkę o ukaranie sprawców. Jednym z założycieli fundacji jest Marek Mielewczyk, który jako młody chłopiec był wykorzystywany przez jednego z księży służących wówczas w Kartuzach.

- Byłem wykorzystywany przez księdza Andrzeja S. Minęło wiele lat. Od jakiegoś czasu pracuję nad zjawiskiem pedofilii, głównie w polskim kościele. Badając tę sprawę dowiodłem, że ks. Andrzej przez cały okres swojego kapłaństwa wykorzystywał chłopców - przyznaje dziś Marek Mielewczyk.

Traumatyczne doświadczenia z kontaktów z duchownym pchnęły go nawet do próby samobójczej. Na szczęście nieudanej. To, co spotkało go jako nastolatka w latach 80. minionego wieku stało się zresztą nie tylko jednym z elementów niedawnego reportażu opublikowanego w magazynie Tomasza Sekielskiego "Po prostu" w Telewizji Polskiej, ale także fundamentem i jedną z głównych przyczyn założenia fundacji. Podobną potrzebę odczuwali także inni, mający zbliżone wspomnienia dorośli dziś mężczyźni.

- Myśl o powstaniu Fundacji "Nie lękajcie się" narodziła się podczas pierwszego spotkania ofiar księży pedofilów w Polsce. Zrozumieliśmy wtedy, że nie mamy siły przebicia, że naszego wołania o sprawiedliwość nie słychać. Zrozumieliśmy także, że chcemy by naszym głosem była Fundacja - przyznaje Marek Mielewczyk, którego w działaniach na rzecz ujawnienia prawdy o zjawisku pedofilii w kościele wspomagają Wojciech Pitrewicz i Marek Lisiński.

"Nie lękajcie się" ma stać się grupą, która za cel stawia sobie ujawnienie faktycznej skali zjawiska molestowania dzieci przez duchownych, pomoc psychologiczną i prawną ofiarom tego zjawiska, dokumentowanie przypadków molestowania oraz walkę o sprawiedliwość i ukaranie sprawców za wyrządzoną przez nich krzywdę.

Mielewczyk i jego kompani zaznaczają, że nie chcą, by ich inicjatywę odbierać jako atak na Kościół, a jedynie głos domagający się prawdy i sprawiedliwości. Podkreślają, że fundacja została założona by pomagać ofiarom molestowania oraz napiętnować księży pedofilów i ludzi działających w Kościele, którzy ich kryją, dając tym samym na to zjawisko nieme przyzwolenie.

Więcej informacji na temat fundacji znaleźć można na stronie internetowej www.nielekajciesie.org.pl oraz na facebookowym profilu organizacji - www.facebook.com

Bartek Gruba

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.