PKS redukuje kursy autobusów

Gryf gotowy przejąć pasażerów

poniedziałek, 28 sierpnia 2006 r., 16:13
Czy autobusy Gryfu będą obsługiwały kursy, z których wycofuje się PKS? Czy autobusy Gryfu będą obsługiwały kursy, z których wycofuje się PKS?

PKS przed samym rozpoczęciem roku szkolnego wprowadza zmiany kursów autobusów. Przedsiębiorstwo Autobusowe Gryf informuje, że będzie musiało uruchomić nowe połączenia. Czy rozkład jazdy uda się zmienić przed rozpoczęciem roku szkolnego?

Wiadomość o wycofaniu się przez PKS z obsługi aż 22 kursów komunikacji regularnej w powiecie kartuskim dortarła do firmy Gryf 25 sierpnia po południu. W faksie poinformowano, że wybrane autobusy przestaną jeżdzić z dniem 1 września 2006 r.

PKS Gdańsk wystąpił z pismem do Starostwa Powiatowego w Kartuzach. Pismo zawierające specyfikację likwidowanych kursów zostało przekazane do wiadomości publicznej. PKS w Gdańsku chce, by starosta kartuski wyraził zgodę na ewentualne przejęcie wybranych kursów przez P.A. "Gryf". Do pisma załączono wyniki badań popytu na usługi PKS w Gdańsku w likwidowanych kursach, przeprowadzonych we właściwym dla tego typu badań okresie, tj. wiosną br. roku, i we właściwie dobranych dniach badań.

Według Mariana Koteckiego, szefa Gryfu, zarówno z wyników badań przekazanych przez PKS, jak i z własnych badań prowadzonych w autobusach tego przewoźnika, wypływa dramatyczny wniosek, że po likwidacji niektórych z podanych kursów, nie wszyscy dotychczasowi pa­sażerowie będą w stanie zmieścić się do autobusów Gryf. Dotyczy to, niestety, w szczególności młodzieży dojeżdżającej do szkół.

Po otrzymaniu faksu z PKS, projektanci P.A. "Gryf" przez weekend przygotowali, kierując się wynikami badań popytu, szereg zmian w rozkładach jazdy linii powiatowych nr 2, 3 i 806 oraz gminnej nr 9, których wprowadzenie w życie umożliwiłoby zachowanie dobrego standardu obsługi komunikacyjnej miejscowości, z których wycofuje się PKS.

Gdyby Starostwo Powiatowe wyraziło zgodę na ich realizację do środy 30 sierpnia br., to pomimo, że nowe rozkłady jazdy angażują dodatkowe pojazdy i kierowców, możliwe byłoby wprowadzenie zmian w życie z pierwszym dniem roku szkolnego, czyli z dniem 4 września 2006 r., bez narażania mieszkańców powiatu na dotkliwe perturbacje komunikacyjne.

"Gryf" wychodząc naprzeciw pilnej - i niezawinionej przez firmę P.A. "Gryf" - potrzebie wprowadzenia zmian, zaproponował zmiany w rozkładach jazdy, dostarczając niezbędnych danych do wymaganej Ustawą o transporcie drogowym analizy sytuacji rynkowej.

Projektowane rozkłady jazdy linii nr 2,3 i 806 oraz gminnej nr 9 dotyczą uruchomienia nowych kursów na trasie Kartuzy - Goręczyno, Goręczyno - Kartuzy; Kartuzy - Kamela; Mezowo - Kartuzy, Kartuzy - Mezowo; Kartuzy - Babi Dół, Babi Dół - Kartuzy;

W przypadku akceptacji przedstawionych propozycji przez Jerzego Żurawicza wicestarostę kartuskiego, P.A. "Gryf" deklaruje ponownie gotowość ich wprowadzenia w życie już z dniem 4 września br., aby uniknąć paraliżu komunikacyjnego niektórych miejscowości naszego powiatu. Marian Kotecki zapewnia, że realizacja tych zmian w rozkładach jazdy będzie możliwa, mimo iż dla firmy stanowi to ogromne przedsięwzięcie logistyczne i informacyjne.

Gdyby na przeszkodzie pozytywnej decyzji stała jedynie dłu­gotrwała procedura wykonywania analiz sytuacji rynkowej, zlecanych przez Starostwo Polskiej Izbie Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji, to Marian Kotecki właściciel P.A. "Gryf" informuje, że jest w stanie wskazać przynajmniej dwa niezależne, konkurujące ze sobą pod­mioty, które wykonają wymaganą prawem analizę w terminie 24 godzin, nie obciążając budżetu starostwa, tylko - podobnie jak PIGTSiS - na koszt przewoźnika wnioskującego o zmianę zezwolenia w związku ze zmianą rozkładu jazdy.

izi

tylko, że jadąc Gryfem to się często za serce łapię, gdyż według mnie niektórzy kierowcy czasami to aż jeżdżą za szybko. I oby ta brawura nie zakończyła się nieszczęściem
montoj   piątek, 15 września 2006 r., 14:08
ale osobiście lubię Gryf'a, bo mimo że pod maską to to samo co w PKS'ie, ale bynajmniej wizualnie jest lepiej ;) no i dla portfelika taniej... a że PKS zrezygnował, no cóż, mówi się trudno, Gryf ma prawo z tego korzystać
BuBu   piątek, 8 września 2006 r., 20:56
ja się cieszę że PKS rezygnuje, bo PKS jezdzi 3 razy wolniej niż GRYF, więc super i zawsze będę wiedział że dojadę, a nie stanę gdzieś na środku ulicy i ani w jedną, ani w drugą stronę
FaFiK   środa, 30 sierpnia 2006 r., 09:30
bez wulgaryzmow, please..
dreams   wtorek, 29 sierpnia 2006 r., 11:45
a ja myślę że jest tu jakiś "układ". co to ma być do ciężkiego ??!! PKS rezygnuje z kolejnych linii, bo mu się nie opłaca, a "Kot" w to miejsce wstawia swoje złomy i jemu to jeszcze przynosi zysk. Nie kumam co tu jest grane ale mi to śmierdzi...
chestero   wtorek, 29 sierpnia 2006 r., 10:54
To jest smutne i odbija się na dostępności turystycznej Szwajcarii Kaszubskiej... Przyjechało do mnie kilku przyjaciół z południa Polski. W niedzielę chciałem im pokazać to, co najpiękniejsze w mojej najbliższej okolicy, czyli górę Wieżyca i Jezioro Ostrzyckie. Niestety, w niedziele nie kursują żadne autobusy na linii Kartuzy-Goręczyno-Ostrzyce, zarówno w PKS i jak i Gryf. Musieliśmy szukać dojazdu koleją, który ułatwił nam sprawę, ale niemogliśmy zwiedzić samych Ostrzyc, Jastrzębiej Góry i G ...
wanożnik   poniedziałek, 28 sierpnia 2006 r., 21:53