Wyczechowo. Nowa obora na urodziny Ekofarmy Kaszubskiej

wtorek, 29 kwietnia 2014 r., 12:33
fot. BG

Pracownicy, kontrahenci, samorządowcy i wreszcie założyciele Ekofarmy Kaszubskiej zjechali w poniedziałek do Wyczechowa, gdzie powstałe w wyniku polsko-duńskiej współpracy ekologiczne gospodarstwo świętowało swoje 21 urodziny. Uroczystości towarzyszyło otwarcie nowej obory.

Początki ekofarmy, która swoje gospodarstwa posiada dziś w Wyczechowie oraz Małkowie, sięgają początku lat 90. Wówczas to nawiązała się polsko-duńska współpraca, której owocem było zainicjowanie na Kaszubach nowoczesnej, ekologicznej produkcji rolnej.

Poniedziałkowe spotkanie było okazją do wspomnień i przypomnienia sobie najważniejszych wydarzeń w historii Ekofarmy na przestrzeni minionych dwóch dekad. Gośćmi honorowymi jubileuszu byli m.in. Knud Foldschack i Dorte Mette Jensen z duńskiej fundacji Solhverv Fonden, która sfinansowała projekt, pracownicy, samorządowcy, przedstawiciele zaprzyjaźnionych organizacji i firm współpracujących z Ekofarmą. Pojawił się też wiceminister rolnictwa, Kazimierz Plocke, który przy tej okazji wręczył trzy medale "Zasłużony dla rolnictwa". Odebrali je wspomniany Knud Foldschack, dyrektor gospodarstwa Stanisław Szyca oraz jego zarządca - Zbigniewa Nadolski.

Jak podkreślano w czasie uroczystości, w ciągu tych 21 lat bywały lepsze i gorsze chwile, ale dziś Ekofarma Kaszubska stanowi wzór nie tylko dla polskich gospodarstw ekologicznych. Prężnie się rozwija, osiągając bardzo dobre wyniki w produkcji mleka i zbiorze plonów oraz stanowiąc obecnie jednego z czołowych dostawców ekologicznych surowców w przetwórstwie mlecznym w kraju.

- Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego, co tu zrobiłeś. Jesteś człowiekiem, który waży słowa i nie rzuca ich na wiatr, ale mogą cię zapewnić, że jesteś świetny w tym co robisz. Wykonałeś tu fantastyczną pracę i nie wyobrażamy sobie, by ktokolwiek innym mógł to zrobić lepiej - gratulował Stanisławowi Szycy prezes Knud Foldschack.

Po części oficjalnej, której towarzyszyły liczne przemówienia, gratulacje i życzenia od zaproszonych gości przyszła pora na symboliczne przecięcie wstęgi i otwarcie nowej obory dla ponad 200 sztuk krów.

Bartek Gruba

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.