"Perła dla Życia" - powiat chce wspierać rodziny wielodzietne

czwartek, 26 czerwca 2014 r., 15:46
Pomysł wręczania "Perły dla Życia" radny zaczerpnął z nagród przyznawanych przez prezydenta - w tym roku przez głowę państwa uhonorowana została m.in. rodzina Toruńczaków z Załakowa Pomysł wręczania "Perły dla Życia" radny zaczerpnął z nagród przyznawanych przez prezydenta - w tym roku przez głowę państwa uhonorowana została m.in. rodzina Toruńczaków z Załakowa fot. archiwum

- Skoro Kartę Dużej Rodziny wprowadzono odgórnie, powiat kartuski powinien w inny sposób wesprzeć rodziny wielodzietne - uważa radny Mirosław Szutenberg i zaproponował, by przyznawać takim rodzinom wyróżnienie "Perła dla Życia". Jeszcze roboczy tytuł nagrody i sam pomysł jej wręczania już spodobał się staroście. Aby jednak inicjatywa mogła zostać zrealizowana, potrzebna jest aprobata większej ilości osób.

W grudniu ubiegłego roku radny Mirosław Szutenberg zaproponował, by wprowadzić Kartę Dużej Rodziny. W realizację pomysłu zaangażowała się starosta i dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Tak się jednak stało, że powiat został wyręczony odgórnie i każdy samorząd musi taką kartę uprawniającą do zniżek wprowadzić.

- Moim zamysłem było jednak, abyśmy my jako powiat uhonorowali rodziny wielodzietne. Dobrym pomysłem byłoby wsparcie dla dzieci z rodzin wielodzietnych, gdy wkraczają do szkół ponadgimnazjalnych. Szkoła mogłaby wyposażyć takich uczniów w komplet podręczników do przedmiotów ogólnokształcących - mówił radny Szutenberg.

To jednak nie jedyna inicjatywa, z jaką wyszedł radny. Zaproponował też wręczanie nagród "Perła dla Życia". Wyróżnienie to miałoby trafiać rokrocznie do jednej rodziny z każdej gminy powiatu kartuskiego.

- Jest to bardzo ciekawy pomysł. Przyznanie takiego wyróżnienia byłoby bardzo fajne - mówi starosta Janina Kwiecień.

Wyróżnienia zgodnie z planem miałyby być wręczane podczas pielgrzymki samorządowców do Sianowa. Nad ich formą, jak przyznaje starosta, trzeba jednak pomyśleć, ale niewykluczone, że wiązałyby się z nagrodami pieniężnymi, czy rzeczowymi.

Jeśli pomysł zaaprobują także pozostali radni i włodarze poszczególnych gmin, być może pierwsze rodziny nagrodę odebrałyby już w lipcu.

Anna Lehmann

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.