Uczniowie z Sierakowic na praktykach w Niemczech

środa, 2 lipca 2014 r., 16:37
fot. nadesłane/ZSP Sierakowice

W dniach od 25 maja do 22 czerwca odbyły się praktyki zawodowe w Niemczech w ramach programu Leonardo da Vinci- "Europejczyk wie, co je" dla 24 uczniów klas II i III Technikum Żywienia kształcących się w zawodach technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik żywienia i gospodarstwa domowego.

Po dotarciu na miejsce około godziny 18:00 i zakwaterowaniu w pokojach zostaliśmy oprowadzeni po terenie ośrodka "Vitalis". Opiekunowie praktyk wraz z panią Gosią Worona zapoznali nas z regulaminem praktyk, następnie podpisaliśmy umowy i po kolacji mieliśmy czas wolny.

W poniedziałek wyruszyliśmy zwiedzać najciekawsze miejsca w Lipsku, w tym wieżę widokową, z której zobaczyliśmy panoramę miasta. Po powrocie aktywnie spędzaliśmy czas, grając w piłkę i integrując się z innymi grupami z Polski, Słowacji, Portugalii, Chorwacji czy Anglii w klubie na terenie ośrodka.

Kolejnego dnia zostaliśmy podzieleni na grupy i zawiezieni w przydzielone miejsca praktyk, które odbywaliśmy w takich zakładach jak: Casino TÜV, Mensa Peterssteinweg Kantine DHL, Mensa Academica, Mensa am Park, Eurest LE, Mensa Liebigstrasse, a także Vitalis. Okazało się, że niemieccy pracodawcy i pracownicy są bardzo mili, uprzejmi i towarzyscy.

Podczas praktyk podnieśliśmy swoje kwalifikacje zawodowe oraz umiejętności językowe poprzez odbycie piętnastogodzinnego kursu języka niemieckiego. Jadąc do pracy, a także podczas zwiedzania, poruszaliśmy się S-Bahnem, tramwajem oraz autobusami. Na początku naszego wyjazdu zwiedziliśmy Lipsk, a w nim między innymi Muzeum Etnograficzne, największe w Europie ZOO, Pomnik Bitwy Narodów oraz zakłady, które wytwarzają i wykorzystują żywność ekologiczną.

Następnie pojechaliśmy do Drezna, gdzie zobaczyliśmy Pałac Zwinger, hotel, w którym zatrzymują się tacy politycy jak Barack Obama oraz Władimir Putin, najpiękniejszy sklep mleczny i sklep z musztardami. Ostatni weekend naszego pobytu w Niemczech spędziliśmy w Berlinie. Zwiedziliśmy tam takie muzea jak "Deutsches Technikmuseum", "Museumsinsel" oraz ,,Madame Tussauds". Odwiedziliśmy również salon Mercedesa oraz Bramę Brandenburską, czyli ,,Brandenburger Tor.

W ostatnim tygodniu naszego pobytu w Lipsku otrzymaliśmy certyfikaty poświadczające nasze kwalifikacje i zdobytą wiedzę.

Spędzony czas w Niemczech podczas czterotygodniowych praktyk minął nam bardzo szybko, mamy nadzieję, że zawarte w tym czasie przyjaźnie i znajomości przetrwają jeszcze długo, a wiedza i doświadczenie, które zdobyliśmy zaowocują w przyszłości.

nadesłane/Uczestnicy projektu- uczniowie kl. II i III TŻ

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.