Oddali hołd Królowej Kaszub - wielki odpust w Sianowie

niedziela, 20 lipca 2014 r., 14:02
fot. AL

Tysiące Kaszubów z różnych zakątków regionu i po raz pierwszy z Kanady przybyło do Sianowa, by wspólnie modlić się u stóp swojej Królowej. Uroczystej sumie pontyfikalnej przewodniczył biskup diecezjalny Ryszard Kasyna. Uroczystości odpustowe potrwają do poniedziałku, 28 lipca.

Sanktuarium w Sianowie dwa razy do roku ściąga prawdziwe tłumy wiernych ze wszystkich stron Kaszub. Nie inaczej było i w tym roku, podczas lipcowego odpustu Matki Boskiej Szkaplerznej. Pątnicy przybyli do stóp Królowej Kaszub z najdalszych zakątków regionu. Niestraszne były im kilometry do przebycia w upale. Nagrodą było dotarcie do celu - Sianowskiej Madonny. W tym roku po raz pierwszy w uroczystościach odpustowych wzięli udział Kaszubi z Kanady.

Główne uroczystości odpustowe odbyły się w niedziele, podczas których sumę pontyfikalną odprawił biskup diecezjalny Ryszard Kasyna. Wierni jednak będą się modlić w Sianowie aż do poniedziałku, 28 lipca.

Poniedziałek poświęcony będzie modlitwie rodziców i dzieci, wtorek zakochanym i narzeczonym, w środę modlić będą się natomiast członkinie i członkowie bractw i stowarzyszeń, zaś w czwartek kapłani i służba liturgiczna. Tego dnia pielgrzymkę odbędą też strażacy z powiatu kartuskiego. Pierwszy tydzień uroczystości zamkną nabożeństwa w intencji jubilatów obchodzących jubileusze małżeńskie.

W sobotę, 26 lipca do Sianowa zjadą rolnicy, myśliwi, pszczelarze, a także kierowcy, na niedzielę przewidziano z kolei pielgrzymkę cechu rzemiosł różnych i przedsiębiorców oraz samorządowców. Dziewięciodniowe obchody zakończą się modlitwą w intencji zmarłych.

Szczegółowy program uroczystości odpustowych dostępny jest tutaj.

Anna Lehmann

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.