Wyborcza ruletka ruszyła - kto na wójta, kto na burmistrza?

piątek, 5 września 2014 r., 15:52
fot. archiwum/BG

Choć komitety wyborcze mogą zgłaszać swoich kandydatów na wójtów i burmistrzów do 17 października, już dziś wielu pretendentów do fotela włodarza gminy nie kryje się ze swoją kandydaturą. O reelekcje będą ubiegać się wszyscy dotychczasowi gospodarze gmin. Kto będzie z nimi konkurować?

Karuzela wyborcza ruszyła. Znamy już pierwsze nazwiska kandydatów ubiegających się o fotel burmistrzów i wójtów w powiecie kartuskim. Jak pokazuje praktyka, im gorzej jest oceniana władza, tym więcej osób uważa, że będzie ją sprawować lepiej i powoduje to wysyp kandydatów.

Na listach wyborczych z pewnością zobaczymy nazwiska wszystkich obecnych włodarzy gmin, którzy oficjalnie ogłosili już, że będą ubiegać się o reelekcję. Kto stanie z nimi w szranki o władze w danej gminie?

Gmina Kartuzy
Najwięcej pretendentów tradycyjnie pojawia się w walce o stanowisko burmistrza Kartuz. O ponowną kadencję na pewno zawalczy dotychczasowa szefowa gminy Mirosława Lehman. Jej konkurentami będą najprawdopodobniej Mieczysław Gołuński, Andrzej Pryczkowski, czy Wojciech Pontus. Wśród potencjalnych kandydatów wymienia się także Tomasza Belgraua, Zygmunta Konkola, Henrykę Antczak, Zdzisława Sokoła, czy Józefę Byczkowską.

Gmina Żukowo
O reelekcję ubiegać będzie się Jerzy Żurawicz. Oficjalnie swoją kandydaturę potwierdzili także Daniel Mikosz - nauczyciel języka angielskiego w ZSZiO w Żukowie oraz Wojciech Kankowski. Wśród pretendentów na fotel burmistrza wymienia się także Jacka Miąskowskiego i Józefa Borowicza.

Gmina Somonino
Dotychczas w walce o stanowisko wójta gminy Somonino ujawniło się troje kandydatów. Oficjalnie swoje kandydatury potwierdzili już obecny włodarz Marian Kryszewski i radna powiatowa Iwona Formela. Chęć udziału w wyborach wyrazić miał też były zastępca wójta somonińskiej gminy Jerzy Gliwa. W kuluarach wymienia się także nazwisko posła Stanisława Lamczyka.

Gmina Chmielno
O fotel wójta gminy Chmielno ze Zbigniewem Roszkowskim, który na czele gminy stoi nieprzerwanie od ponad 20 lat, powalczą Wojciech Buczyński - największy oponent obecnego wójta w radzie oraz Jerzy Grzegorzewski - emerytowany marynarz.

Gmina Sierakowice
O swoją siódmą kadencję, w tym po raz czwarty w wyborach bezpośrednich powalczy Tadeusz Kobiela. Póki co nikt oficjalnie nie ogłosił się jako jego konkurent w walce o fotel wójta gminy Sierakowice. Wśród jednak potencjalnych kandydatów wymienia się Ewę Marcińską, która o to stanowisko ubiegała się już w 2010 roku.

Gmina Sulęczyno
O drugą kadencję na pewno ubiegał się będzie Bernard Grucza. Oficjalnie jeszcze żaden konkurent nie potwierdził swojej kandydatury, ale nieoficjalnie wymianie się aż kilka nazwisk, w tym Wojciecha Woronina, czy obecnego dyrektora GOK-u Ireneusza Kordę.

Gminy Stężyca i Przodkowo
Na listach kandydatów na wójtów Stężycy i Przodkowa na pewno pojawią się nazwiska Tomasza Brzoskowskiego i Andrzeja Wyrzykowskiego. Czy poza nimi ktoś jeszcze wystartuje w wyborach, nie wiadomo. Póki co są to dwie gminy w powiecie, w których poza obecnymi włodarzami nie wymienia się, być może tylko publicznie, innych pretendentów. Przypomnijmy, że w ostatnich wyborach samorządowych w 2010 roku, nikt nie odważył się być dla nich konkurentem.

Anna Lehmann

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.