Wtorek, 28 kwietnia 2015 r., imieniny: Pawła i Walerii
INFORMACJA O CIASTECZKACH
Strona http://kartuzy.info używa ciasteczek (cookies).
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.
Kartuzy.info
  Strona główna | Wiadomości | Wybory Samorządowe 2014 | Video | Co? Gdzie? Kiedy? | Ogłoszenia | Katalog firm | Mapa | Forum | Czat

Dwoje dziennikarzy Kuriera nie żyje!

"Wielka strata dla lokalnych mediów"

Nasze sprawy - Środa, 7 lutego 2007 r. (godz.12:01)

Dominika Kos i Karol Plichta zostaną na zawsze w naszej pamięci
fot. Zdjecia ze strony internetowej Kuriera Kartuskiego.
AAA

Dzisiaj w godzinach rannych otrzymaliśmy informację o śmierci dwojga dziennikarzy tygodnika Kurier Kartuski. Karola Pilchtę i Dominikę Kos znaleziono martwych w ich miejscach zamieszkania. Prawdopodobnie tragedia może mieć związek z ostatnim wydaniem gazety, w którym znalazły się zgoła sensacyjne materiały.

Karol Plichta i Dominika Kos to dwoje dziennikarzy, którzy jeszcze w ubiegłym tygodniu współpracowali z redakcją Kuriera Kartuskiego. Ich zdjęcia pojawiały się co jakiś czas przy artykułach drukowanych w papierowych wydaniach tygodnika, widnieją również do tej pory na stronie internetowej gazety, choć w odróżnieniu od pozostałych członków zespołu - bez podanego kontaktu telefonicznego lub mailowego.

Według nieoficjalnych informacji, Karol Plichta cierpiał od jakiegoś czasu na zaburzenia osobowości. Objawiały się one poprzez jednoczesne występowanie w pisanych tekstach w charakterze rzetelnego dziennikarza oraz osoby świadomie wprowadzającej w błąd czytelników.

Kłopoty ze zdrowiem kol. Karola

Kulminacją tej silnej wewnętrznej sprzeczności dziennikarza był wczorajszy artykuł "Sędzia Śledzińska znieważona", w którym bronił dobrego imienia pracownika Sądu Rejonowego w Kartuzach, rzekomo znieważonego na forum portalu Kartuzy.info. Jeden z internautów zamieścił na forum kontrowersyjne zdjęcia, jako komentarz do relacji z rozpoczęcia procesu, gdzie oskarżonym był m.in. były burmistrz Kartuz.

Ponieważ fotki były nie na poziomie, moderatorzy forum usunęli je w sobotę o 11. Karol Plichta stwierdził, że nie doczekał się reakcji portalu do zamknięcia gazety w sobotnie południe. To, że napisał nieprawdę, zdradza sam Kurier Kartuski, który dwie strony dalej opisuje niedzielne sprzątanie Kartuz po nocnych wybrykach chuliganów.

Karol Plichta pisze o "domniemanych" nieprawidłowościach przy budowie Gimnazjum w Staniszewie, którymi zajął się sąd. Podważa tym samym, iż prace wykonano przed przetargiem. Tymczasem te nieprawidłowości potwierdzone są w aktach sprawy, z ich zaistnieniem zgodzili się sami oskarżeni w trakcie rozprawy.

Dziennikarz przytoczył też w tekście opinię psychologa, który nawołuje do "rzetelności dziennikarskiej". To, że Plichta zwrócił się o komentarz akurat do tego specjalisty, zamiast np. do socjologa, może sugerować, iż był z tą osobą w stałym, specjalnym kontakcie.

Otrzymaliśmy informację, iż bezpośrednią przyczynę zgonu Karola Plichty stanowiło samoistne rozszczepienie organizmu, prawdopodobnie zainicjowane przez oddzielenie się od siebie półkul mózgowych. Dwie części ciała zostały przewiezione do prosektorium w Kartuzach.

Płacz po włosach w kolorze blond

Prawdopodobnie do tej pory nie wyjaśniono zbieżności w czasie drugiego zgonu osoby współpracującej z Kurierem Kartuskim. Dowiedzieliśmy się jedynie, że znana z urody i ceniona za pióro blond reporterka Dominika Kos miała problemy z płatnościami za rachunki. Podobno przyjaciele twierdzą, że wczoraj wieczorem wzięła do ręki sobotnie wydanie Gazety Wyborczej. Jak się okazuje, znalazła w nim tekst o oszukańczych praktykach sieci hipermarketów. Blondynka nie umiała sobie wyjaśnić, jak to się stało, że tekst w "Wyborczej" był słowo w słowo identyczny z jej własnym artykułem, który opublikowała pod swoim nazwiskiem w Kurierze, jednak kilka dni później.

Wiedząc, że ominęło ją niebagatelne honorarium mogła popaść w depresję. Rankiem znaleziono ją uduszoną własnymi włosami, które splotła pod brodą, według jednych w węzeł płaski, według innych - na kokardkę. Mówi się, iż dziennikarka próbowała związać koniec z końcem.

Wśród pojawiających się komentarzy dominuje ból po stracie cenionych przedstawicieli kartuskiego rynku prasowego. "To wielka strata dla lokalnych mediów" - powiedział przedstawiciel Związku Kontroli Dystrybucji Prasy, do którego Kurier Kartuski nigdy nie wstąpił.

Sensacyjne spekulacje

Na razie nie wiadomo jak podchodzić do głosów, iż Karol Plichta i Dominika Kos byli jedynie fikcyjnymi postaciami, pod którymi ukrywał się Ryszard Wenta - redaktor naczelny Kuriera Kartuskiego, zaś ich rzekome zdjęcia to fotografie ściągnięte z internetu. Na taką ewentualność miałby wskazywać brak kontaktów do dziennikarzy oraz fakt, że nikt nie widział ich w rzeczywistości, np. wchodzących do redakcji lub w czasie zbierania materiałów prasowych.

Zważywszy jednak na zapewnienia Ryszarda Wenty o własnej rzetelności dziennikarskiej i powadze redagowanej przez siebie gazety, taka hipoteza wydaje się absurdalna i nie może być podejmowana w racjonalnej dyskusji.

Kondolencje i sprostowanie

Faktem jest natomiast, iż sam Ryszard Wenta mógł mieć powody by atakować portal Kartuzy.info po tym, jak za naruszenie regulaminu forum dyskusyjnego został z niego wykluczony. Wykroczenie naczelnego "Kuriera" polegało na tym, iż wbrew ostrzeżeniom moderatorów występował pod kilkoma nickami, dyskutując niejednokrotnie sam ze sobą.

Innym zastanawiającym zwyczajem pielęgnowanym przez naczelnego tygodnika Kurier Kartuski jest umieszczanie w swojej gazecie ogłoszeń pojawiających się w Kartuzy.info - bez zgody portalu. Proceder trwa mimo kilku interwencji redakcji portalu i telefonów osób, które nie życzą sobie obecności własnych anonsów w tej gazecie.

Z powodu utraty dwóch członków zespołu redakcyjnego Kuriera Kartuskiego składamy tygodnikowi szczere kondolencje. A w sprawie nierzetelności popełnionych przez śp. Karola Plichtę w artykule "Sędzia Śledzińska znieważona" - oczekujemy zamieszczenia sprostowania.

Janusz Świątkowski

Opinie  86wyraź swoją opinię
Kaszub błotny
12 lutego 2007 r. (godz. 02:03)

Kreciku! Co to za post urągający wszelkim zasadom dobrych obyczajów? Czyżby ten sprzed kilku dni? Czyżbyś nagle zaraził się moralnością pana Ryśka W.? Czy nie widzisz, że sędzia Ś. posiada braki w podstawowej wiedzy prawniczej? Czy mój komentarz kogoś znieważa? To raczej niekompetecja sędziego znieważa urząd, który on pełni. Dywagacje wygłoszone podczas rozprawy urągają powadze sądu i nadszarpują poważnie jego autorytet. Ale nie ma co się dziwić wszak to szkoła innego sędziego Ś. W kartuskim są [...]

senior
11 lutego 2007 r. (godz. 19:40)

mam swoje zdanie i daleki jestem klonowaniu, jedną twarznie jestem kameleonem przybierającym barwy na potrzeby adwersarza

miss yogi
11 lutego 2007 r. (godz. 10:33)

Ja uważam, że kartuzy.info powinny zamknąć już ten temat. Zostało powiedziane dużo i okazało się znowu na jakim podwórku gramy. W dyskusji wzięły udział różne osoby, wśród których nie zabrakło gadów i robali. Ci zawsze niweczą czyszczenie podwórka, dla nich "brud" to ich ulubione środowisko, dlatego w imię relatywizmu marksitowskiego są ślepi na ujrzenie prawdy. Z drugiej strony wobec winowajcy nalezy zastosować abolicję, bo sądzę że trzeba mu dać szansę zmiany, a kompletne upokorzenie m [...]

Konto usunięte 17
11 lutego 2007 r. (godz. 07:47)

Ryszard Wenta
11 lutego 2007 r. (godz. 01:39)

Czy to też mój klon, bo nie podziela Waszej jedynie słusznej linii programowej? Tylko dlatego mi Pan dowala, że zapowiedziałem, iż we wtorek ukaże się artykuł o Pana "twórczości"? Jak już mówiłem - straciłem do Pana szacunek. Z tego powodu nie będzie artykułu o Panu i nie będę "reklamował" Pańskiej Firmy. Pewnie spadł Panu kamień z serca, ale niech Pan popatrzy na to z innej strony. Pisać warto (nawet w negatywnym kontekście) o ludziach wartościowych.

senior
10 lutego 2007 r. (godz. 22:03)

słusznie trzeba dać na luz. bije się gość z myślami kim jest i co ma napisac. przykre

Konto usunięte 14
10 lutego 2007 r. (godz. 21:58)

dajcie na luz ....

stefan
10 lutego 2007 r. (godz. 21:57)

Tego nie napisał redaktor naczelny ekpresu to napisała pani Nadia........ bo pan redaktor naczelny jest osobą poprawną i czegoś podobnego nigdy by nie napisał...... O ile w czasie dyskusji nad klonami byłem skłonny zrozumieć potrzebę posiadania drugiego nicku to w kontekście tego....... jestem przeciwny posiadaniu podwójnych nicków..... Rozwój komentarzy do artykułu, pomimo że od czasu do czasu schodzi z toru, pokazuje że tego rodzaju dyskusja jest potrzebna. Lokalny rynek prasowy jest [...]

senior
10 lutego 2007 r. (godz. 20:32)

takie g..niane artykuły robią zforum szmatławiec taki jak fackt i jeszcze jeden tabloid super. i chyba komuś kto napisał to coś bliżej jest do tego papieru na czerno i czerwono drukowanego, coż jakoś trzeba zaistnieć.

ja
10 lutego 2007 r. (godz. 20:26)

Ja również w ten sposób odbieram różne zabiegi klonowania się przez Pana Ryszarda-chociaż całkiem średnio wprawione oko od razu wie ,że jest Pan z nami w kolejnym wcieleniu :) .Od czasu do czasu admin powinien przymknąc oko na jednego klonika odpowiednio uzasadnionego... A ty Bolo znowu włazisz na społecznika?Myślałam że już Tobie przeszło...

zobacz wszystkie opinie»
Gorąca linia
Chcesz, abyśmy zajęli się ważnym dla Ciebie tematem?

Napisz do nas na redakcja@kartuzy.info
lub zadzwoń pod numer 58 684-07-71.
Polecamy, patronujemy
Europejskie Święto Szkoły z okazji 10-lecia realizacji projektów unijnych w ZSP Somonino
28 kwietnia 2015 r.
od godz. 11:00

Somonino, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Wybickiego
»więcej w kalendarzu »zgłoś imprezę
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
dla rozwoju innowacyjnej gospodarki