Kartuska PO zaprezentowała program i kandydatów

poniedziałek, 20 października 2014 r., 20:31
fot. AL

Nowoczesny powiat szanujący tradycje - pod takim hasłem kartuska Platforma Obywatelska startuje w najbliższy wyborach samorządowych. Podczas poniedziałkowego spotkania zaprezentowano kandydatów na burmistrzów oraz do sejmiku województwa, powiatu i gmin. Pretendenci do objęcia władzy podkreślali, że najważniejszym czynnikiem sukcesu jest przede wszystkim współpraca między różnymi samorządami i dialog z mieszkańcami.

W spotkaniu poza kandydatami wzięli też udział były marszałek województwa Jan Kozłowski, senator Roman Zaborowski i poseł Stanisław Lamczyk.

Program wyborczy PO zamyka się w zaledwie kilku punktach, realizacja których ma sprawić, że mieszkańcom naszego powiatu będzie żyło się dobrze.

- Te wybory traktujemy bardzo poważnie. Nasz program związany jest z realnymi potrzebami mieszkańców powiatu kartuskiego - mówił przewodniczący kartuskiej PO, Łukasz Grzędzicki.

Kandydaci do rady powiatu stawiają na: rozwój i usprawnienie komunikacji publicznej, wsparcie rozwoju i oferty oświatowej szkół z powiatu kartuskiego, wykorzystanie warunków turystycznych Szwajcarii Kaszubskiej, by było to miejsce zarówno przyjazne do mieszkania, jak i wypoczynku, upowszechnianie odnawialnych źródeł energii (słonecznej i geotermalnej) oraz ochronę i rozwój dziedzictwa kulturowego Kaszub.

Programy przedstawili też kandydaci na burmistrzów Kartuz Zdzisław Lipkowski i Żukowa Mirosław Żeromski.

Pretendent do objęcie fotela włodarza Stolicy Kaszub, swoje główne cele zawarł w trzech punktach: urząd w służbie mieszkańców, gminy i regionu, zwiększenie atrakcyjności turystycznej miasta i gminy Kartuzy oraz wykorzystanie inwestycji zewnętrznych.

Jak podkreślał Zdzisław Lipkowski, w gminie potrzebna jest zmiana stylu kierowania urzędem i zarządzania gminą.

- Sprawy powinny być załatwiane szybko na poziomie kompetentnych urzędników przekazywane, informacje muszą być pełne i rzeczowe, potrzebny jest dialog z organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami, wsparcie szczególnie uzdolnionej młodzieży i podwyższenie oraz uatrakcyjnienie jakości życia seniorów - wymieniał kandydat na burmistrza.

Jak dodał, gmina Kartuzy ma być lokalnym liderem współpracy samorządowej, inicjatorem i współpartnerem inwestycji z powiatem, sąsiednimi gminami i województwem oraz utrzymywać dobre relacje z pozostałymi samorządami oparte na wzajemnym szacunku i chęci współpracy.

Jako gospodarz gminy, chciałby dokonać rewitalizacji centrum miasta, by między innymi przywrócić charakter rynku z lat 20.

Na współpracę z innymi samorządami i dialog z mieszkańcami, w tym aktywizację młodzieży i czerpanie z doświadczenia seniorów, stawia również kandydat na burmistrza gminy Żukowo, Mirosław Żeromski.

Rozwój gminy widzi także w systematycznej modernizacji dróg, budowie chodników, usprawnieniu komunikacji, poprawie bazy oświaty, bezpieczeństwa, zadbaniu o tereny zielone gminy i stworzeniu miejsc, w których mieszkańcy mogliby spędzać przyjemnie czas oraz w aktywnym pozyskiwaniu środków zewnętrznych.

Pod jego rządami w gminie miałaby powstać Młodzieżowa Rada Miejska. Jest też zwolennikiem budżetu obywatelskiego.

Z programem żukowskiej PO można zapoznać się także tutaj.

Anna Lehmann

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.