Stawiamy na dialog, kompromis i otwartość

poniedziałek, 27 października 2014 r., 09:02
fot. Longina Templin

Z wójtem gminy Przodkowo Andrzejem Wyrzykowskim o budowaniu dróg, inwestycjach wodno - kanalizacyjnych, realizowaniu zadań oświatowych, ulgach dla przedsiębiorców oraz o rozwijaniu turystyki, rekreacji i sportu, rozmawiała Longina Templin

Od 16 lat sprawuje Pan funkcję wójta przodkowskiej gminy. Z takiej perspektywy czasu dobrze widać czego oczekują mieszkańcy. Wśród zamierzeń i planów samorządu co było priorytetem mijającej kadencji?

We wszystkich dotychczasowych kadencjach staraliśmy się zdiagnozować najważniejsze potrzeby gminy dotyczące jej funkcjonowania, a przede wszystkich istotne dla jej rozwoju. Priorytetem były oczekiwania mieszkańców i możliwości zdobycia na nie środków.

Przyświecało nam motto, by przodkowska gmina przestało być sypialnią Trójmiasta, zagłębiem tylko rolnictwa. Chcieliśmy, by stała się gminą z rozwiniętym rzemiosłem, w którym ludzie znajdą zatrudnienie. Myślę, że to się nam udało. Znajduje to odzwierciedlenie w budżecie. Z dochodów własnych gminy, które niegdyś oscylowały ledwie w granicach do 3 procent, dzisiaj dochodzimy do 40 procent. Nasze działania sprawiły, że przekształciliśmy się z gminy typowo rolniczej w gminę rzemieślniczo - rolniczą.

Z dokonań, które samorząd ma na swoim koncie widać, że najważniejsze były i są - infrastruktura drogowa, kanalizacja, wodociągi, oświata i szeroko pojęty sport, kultura i rekreacja.

Uważam, że naszą specjalnością są dobrze utrzymane drogi przejezdne przez cały rok. Zrobiliśmy 36,5 km dróg twardych, asfaltowych, z kostki brukowej oraz płyt yomb. Postawiliśmy 46 wiat przystankowych, zmodernizowaliśmy 6 skrzyżowań z drogami wojewódzkimi i powiatowymi wraz z oświetleniem, wybudowaliśmy 6 zatok przystankowych i 3,5 km chodników. Do tego zmodernizowaliśmy i wyremontowaliśmy 142 km dróg tłuczniowych wraz z przepustami.

Ile udało się zrobić sieci kanalizacyjnej i wodociągowej?

W tej kadencji wybudowaliśmy 34 km sieci kanalizacyjnej. Otrzymało ją - Czeczewo, Kosowo, Warzenko, Barwik, Kawle Górne, Kobysewo i Smołdzino. Oddajemy do użytku wybudowaną w zupełnie nowej technologii oczyszczalnię ścieków w Przodkowie. To największa tegoroczna inwestycja za 3,5 mln zł.

Z nowych ujęć wody z agregatami mogą się cieszyć mieszkańcy Pomieczyna, Kobysewa i Przodkowa. Zostało nam jeszcze duże ostatnie ujęcie w Tokarach zaplanowane na 2015/2016. Sieci wodociągowej zrobiono 12,5 km. Obejmuje ona miejscowości: Szarłata, Brzeziny, Kosowo, Kobysewo, Tokary.
Warto nadmienić, że dzisiaj mamy najtańszą wodę i najtańszą kanalizację w powiecie kartuskim. To dużo satysfakcja.

Jakie zamierzenia zrealizowano w sferze oświatowej?

Rozbudowaliśmy nowe skrzydło Szkoły Podstawowej w Przodkowie wraz z budową nowych pomieszczeń dla Przedszkola Samorządowego. Wykonano termomodernizację budynku szkoły podstawowej w Wilanowie. Wszystkie nasze szkoły obdarowaliśmy dwukrotnie nowym sprzętem komputerowym i multimedialnym. Realizacja Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki pozwoliła zwiększyć kompetencje, zasób wiedzy, możliwości i umiejętności uczniów. Corocznie pozyskiwano też pieniądze na naukę pływania dla czwartoklasistów.

Czym może się pochwalić samorząd w dziedzinie turystyki, rekreacji i sportu?

Zrobiliśmy scenę z zapleczem socjalnym, park, ścieżkę rekreacyjną wokół jeziora Księże. Ścieżki edukacyjno - rekreacyjne w Przodkowie, Czeczewie i Pomieczynie. We wszystkich miejscowościach doposażyliśmy place zabaw, w siedmiu miejscowościach powstały place fitness. Robi się to z myślą o tym, by mieszkańcy mogli w dobry sposób spędzać czas wolny.

Czy strażacy, dbający o bezpieczeństwo mieszkańców, także coś uszczknęli z budżetowego tortu?

Oczywiście, o nich nigdy nie zapominamy. Oddaliśmy do użytku Muzeum Pożarnictwa w Przodkowie. W budynku tym wygospodarowaliśmy też pomieszczenia dla GOPS-u. Motopompy trafiły do druhów w Przodkowie i Tokarach, a przodkowscy strażacy otrzymali mercedesa.

Ile udało się zdobyć środków zewnętrznych?

W tej kadencji to 35 mln zł, co daje około 21,5 proc. do budżetu. To stanowi więcej niż cały tegoroczny budżet gminy. Nasze zadłużenie wynosi 32 proc. i spada. Mamy pełną płynność finansową.

Chciałbym jeszcze dodać, że jesteśmy jedną z pierwszych gmin w powiecie, która dała 2- i 3-letnie ulgi podatkowe dla nowo powstających przedsiębiorców. Możemy mówić o naprawdę przyjaznej gminie dla każdego mieszkańca. Mimo to inwestujemy, nie drenując ich kieszeni, a jest nas w tej chwili prawie 9 tys.

Skoro trzeba było wykonać tyle zadań, to o ile zwiększyła się administracja?

Nie zwiększyliśmy zatrudnienia przez 16 lat. Jesteśmy jedną z najmniej kosztujących administracji. Mamy też pięciu pracowników fizycznych, którzy obsługują całą infrastrukturę drogową, kanalizacyjną, wodociągową, wszystko co dotyczy gospodarki komunalnej. To drużyna "od wszystkiego" pracująca jak trzeba nawet w święta i niedziele.

Czy w tej kadencji pojawił się problem, którego nie udało się rozwiązać?

Nie mamy problemów, z którymi byśmy sobie nie poradzili. Może dlatego, że zawsze stawiamy na dialog, kompromis i otwartość. I to nam się sprawdza.

Materiał wyborczy KWW Komitet Wyborczy Samorządne Kaszuby

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.