Debata z udziałem kandydatów na burmistrza Żukowa

Obejrzyj pełną relację wideo!

wtorek, 4 listopada 2014 r., 21:58
fot. Longina Templin

We wtorek po raz pierwszy od ustanowienia bezpośrednich wyborów burmistrza odbyła się przedwyborcza debata, w której wzięło udział sześciu z siedmiu kandydatów. Półtoragodzinne spotkanie było spokojne i merytoryczne. Pytania zadawali dziennikarze, kandydaci i mieszkańcy.

W wyborcze szranki stanęli: Tomasz Dorniak, Piotr Fikus, Wojciech Kankowski, Jacek Miąskowski, Mirosław Żeromski i Jerzy Żurawicz.

Po krótkim przedstawieniu kandydatów przyszedł czas na pytania dziennikarzy. Pierwsze dotyczyło problemów komunikacyjnych w mieście, słynnych korków i recepty na rozwiązanie tej sytuacji zanim powstanie Obwodnica Metropolitalna.

Piotr Fikus stwierdził, zależy mu na jak najszybszym wybudowaniu obwodnicy i gdyby został burmistrzem w tych staraniach będzie wspierał działania GDKKiA. Jest szansa, że finał przypadnie na lata 2017-2019.

Jerzy Żurawicz wypowiedział się w podobnej tonacji. W ubiegłym roku podejmował rozmowy co do jej przyspieszenia. Wariant, który zostanie zaopiniowany, ma być korzystny dla mieszkańców i zakładów pracy. Z informacji uzyskanych z GDDKiA wynika, że budowa ma się rozpocząć w 2017 roku.

Wojciech Kankowski uważa, że zanim obwodnica powstanie, szansą jest Kolej Metropolitalna i inwestowanie w drogi lokalne, chociaż one nie rozwiążą tranzytu.

Jacek Miąskowski proponuje zorganizować transport publiczny, który zmniejszy ruch samochodów osobowych. Tym powinna zająć się spółka komunalna wyposażona w minibusy.

Tomasz Dorniak szczegółowo i w detalach wymieniał budowę dróg lokalnych, m. in. od strony Gdyni należałoby wybudować ul. Pałacową do Jeziorka, stamtąd dalej ul. Parkową w połączeniu z Elżbietowem. Co się tyczy przyszłej obwodnicy, optuje za wariantem zachodnim.

Mirosław Żeromski podał możliwości poprawy przepustowości na krajowej "20", a są to: budowa prawoskrętów na dwóch skrzyżowaniach, przebudowa drogi pomiędzy rondami w Żukowie i wygospodarowanie trzeciego pasa. Ponadto dobry efekt dałoby uruchomienie gminnej komunikacji publicznej, dowożącej do przystanków Kolei Metropolitalnej.

Kolejne pytanie brzmiało: Co powinno stać się turystycznym symbolem gminy? Większość kandydatów mówiła o uporządkowaniu i zagospodarowaniu terenu przy Jeziorku, gdzie powinien powstać amfiteatr na imprezy.

Jacek Miąskowski wspomniał też o organizowaniu targów biznesu lokalnego, giełdy terenów inwestycyjnych i parkingu dla motocyklistów.

Wojciech Kankowski uważa, że turystów przyciągałaby stanica kajakarska na Raduni.

Jerzy Żurawicz wspomniał o planowanym parku linowym i torze saneczkowym nad Jeziorkiem oraz o projekcie "Kajakiem przez Pomorze". Pomiędzy Lniskami i Rutkami powstaną cztery przystanie kajakowe.

Mirosław Żeromski jest za utworzeniem kąpieliska nad jeziorami - Wysokim, Tuchomskim czy Głębokim.

Tomasz Dorniak organizowałby święto pstrąga i stworzyłby centrum kultury i biznesu nad Jeziorkiem.

Trzecie pytanie miało dać odpowiedź na to, w jaki sposób zapanować nad szybko rozwijającą się gminą. Jak zapewnić należytą obsługę mieszkańców.

Piotr Fikus stawia na pozyskiwanie środków unijnych na drogi osiedlowe i budowę infrastruktury kanalizacyjnej. Potrzebna też jest podstawówka w Żukowie.

Jacek Miąskowski zadbałby o dobre warunki dla firm, które chcą się w gminie ulokować. Do tego dorzucił starania o pieniądze unijne.

Wojciech Kankowski eksponował szybkie tworzenie planów zagospodarowania przestrzennego, zdobywanie środków europejskich na infrastrukturę, znalezienie miejsce na parking publiczny w mieście i utworzenie gminnego programu budowy dróg lokalnych.

Tomasz Dorniak obiecywał skanalizowanie całej gminy i wybudowanie oczyszczalni ścieków w Niestępowie.

Mirosław Żeromski uważa, że potrzebne są miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Ze środków własnych da się przygotować projekty na kanalizację czy drogi, a potem trzeba ruszyć po środki unijne.

Jerzy Żurawicz przyznał że dużo jeszcze należy zrobić, jeżeli chodzi o kanalizację na wsiach (te udogodnienia ma 26 proc.). Gmina podjęła już program Krajowego Funduszu Ochrony Środowiska, aby zrealizować 62 km sieci sanitarnej oraz w ramach programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Powstanie też parking (na 100 miejsc) przy żukowskim kościele. Na budowę dróg osiedlowych i drogi trzeba będzie pozyskiwać pieniądze unijne.

Kolejną część spotkania zajęły pytania kandydatów kierowane do swoich konkurentów. Jerzy Żurawicz pytany był o znajomość programu Prosument. Odpowiedź była krótka: "nie znam".

Wojciech Kankowski dociekał, dlaczego aktualny burmistrz boi się niezależnych mediów, skoro swego czasu skierował doniesienie do prokuratury na jedną z lokalnych stron internetowych. Jerzy Żurawicz: bo portal nie był zarejestrowany w sądzie.

Przyszedł czas na pytania zadawane przez mieszkańców. Były one przed rozpoczęciem debaty napisane na kartkach. Kandydaci je losowali.

Jacek Miąskowski miał wyrazić swoja opinię na temat pracy OKiS-u. Wolał to przemilczeć, ale w końcu wyznał, że utrzymywanie tak drogiej instytucji jest totalnie bez sensu.

Pierwszy wyciągnięty przez Jerzego Żurawicz "los" z pytaniem okazał się uwłaczający. W kolejnym pytaniu sformułowano zarzut o niebraniu pod uwagę potrzeb mieszkańców przy podejmowaniu decyzji dotyczących inwestycji infrastrukturalnych. Jako przykład, że to niesłuszna opinia Jerzy Żurawicz przytoczył budowę szkoły w Baninie, które właśnie z tych potrzeb powstała. Sprawy ulepszania dróg gruntowych są konsultowane z radami sołeckimi i osiedlowymi.

Mirosław Żeromski miał wypowiedzieć się, co sądzi o cudzie oddawania inwestycji przed wyborami. Pytany odpowiedział, że robi się to na siłę, by zebrać splendor przed wyborami.

Piotr Fikus miał wytłumaczyć, dlaczego startuje do rady powiatu i na burmistrz żukowskiej gminy. Kodeks wyborczy nikomu tego nie zabrania, stwierdził zapytany.

Na zakończenie każdy z kandydatów otrzymał dodatkowy czas, by móc uzupełnić dotychczasowe wypowiedzi.

Organizatorem debaty był Dziennik Bałtycki i Telewizja Wybrzeże.

OBEJRZYJ DEBATĘ KANDYDATÓW NA BURMISTRZA ŻUKOWA

Longina Templin

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.