Brodnica Górna. Nie będzie debaty, bo poszło o 100 zł?

poniedziałek, 10 listopada 2014 r., 15:22
fot. archiwum

W czwartek w Brodnicy Górnej z inicjatywy miejscowej rady sołeckiej miała odbyć się debata z udziałem kandydatów na burmistrza Kartuz. W miejscowości zawisły nawet plakaty obwieszczające tę informację. Debaty jednak nie będzie, a przyczyną tego ma być 100 zł, które zdaniem Ryszarda Duszyńskiego, miała uiścić rada za wynajem sali w OSP.

W ubiegłym tygodniu Rada Sołectwa Brodnica Górna wyszła z inicjatywą, by zorganizować debatę z udziałem wszystkich kandydatów na burmistrza Kartuz. Podjęto więc uchwałę i ruszono z organizacją. Zaproszono wszystkich ubiegających się o fotel gospodarza gminy do udziału w spotkaniu. Przygotowano plakaty informujące o miejscu i godzinie debaty - w czwartek o godzinie 18.30 w sali OSP w Brodnicy Górnej, po czym je rozwieszono.

Na sam koniec, aby postawić kropkę nad "i", rada sołecka musiała jeszcze tylko zarezerwować salę. W tym celu w poniedziałek najpierw zwróciła się o wyrażenie zgody do urzędu gminy, gdzie dowiedziała się, że dwugodzinne wynajęcie sali kosztuje 100 zł. Pomocy postanowiła poszukać więc u prezesa OSP. Ten, jak informuje Ryszard Duszyński, miał potwierdzić informacje o cenniku, dodając, że taka decyzja już "gdzieś" zapadła.

- Zażądali od nas pieniędzy za wynajem sali. My jako rada nie mamy funduszy, a prywatnie nikt nie chce wykładać. Debata się nie odbędzie - informuje nas Ryszard Duszyński.

- Nie mamy pieniędzy, a ja z prywatnych nie będę dawał. Nie będę wydawał "stówy" po to, żeby debata się odbyła, bo to nie mój interes - kontynuuje.

Plany organizatorów debaty spełzły więc na niczym.

Z kolei zapytany przez nas prezes OSP w Brodnicy Górnej twierdzi, że w rozmowie z nim nie padły żadne kwoty, a wręcz przeciwnie.

- O wynajem sali zwrócono się do mnie dopiero dziś (poniedziałek - przy. red.). Panu, który był zainteresowany salą, powiedziałem, że jeżeli chodzi o cennik, to wszystko jest do ustalenia. Można zwołać zarząd, by przegłosować, że w tym celu wynajem sali może być nieodpłatny. Nie mamy żadnych złych intencji. W każdej chwili można zorganizować debatę w sali - mówi Marek Krefta.

- Tym bardziej, że jesteśmy apolityczni. Nas nie interesują żadne układy. Niech to wszystko odbywa się demokratycznie. Jeśli debata ma być dla społeczeństwa i to naszego rdzennego, to nie widzę przeszkód - podsumowuje prezes OSP.

Czy debata jednak się odbędzie? Jeśli tak, to o niej poinformujemy.

Anna Lehmann

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.