Chmielno. Nowy wójt ślubował - radni wybrali składy komisji

poniedziałek, 8 grudnia 2014 r., 16:30
fot. AL

W poniedziałek oficjalnie nastąpiła zmiana warty na stanowisku wójta gminy Chmielno. Funkcję po wieloletnim gospodarzu samorządu przejął Jerzy Grzegorzewski, który podczas drugich obrad radnych w tej kadencji został zaprzysiężony. Chmieleńscy radni wybrali też spośród siebie członków komisji stałych oraz ustalili wysokość pensji wójta.

Obejmując urząd wójta gminy Chmielno ślubuję uroczyście, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i tylko dla dobra mieszkańców. Tak mi dopomóż Bóg - od tych słów, a więc od ślubowania nowego wójta Jerzego Grzegorzewskiego rozpoczęła się poniedziałkowa sesja Rady Gminy Chmielno.

- W imieniu wszystkich nas tu obecnych, radnych i gości, jak i wszystkich mieszkańców gminy, chciałbym Panu złożyć gratulacje z wyboru i życzyć wielu sukcesów w kierowaniu gminą. Pana sukcesy będą sukcesami naszej całej gminy, dlatego chcielibyśmy, aby była to udana kadencja. Myślę, że razem będziemy nad tym pracować, aby wszystkim nam się to udało - życzył nowemu wójtowi przewodniczący rady, Marian Kwidziński.

- Chciałbym podkreślić, że jestem przekonany, że rada gminy będzie współpracowała dla dobra mieszkańców. W pierwszej kolejności będziemy realizować projekty już rozpoczęte. Na pewno nie będzie więc to nowe rozdanie, ale kontynuacja. Chciałbym, aby odbywało się to w szybszym tempie. W większości programy wyborcze pokrywały się, więc cele nie będą rozbieżne, bo wszyscy układaliśmy programy biorąc pod uwagę problemy mieszkańców. Myślę, że współpraca będzie układać się pomyślnie - mówił z kolei wójt gminy Chmielno, Jerzy Grzegorzewski.

Podczas sesji radni uchwalili też wynagrodzenie dla wójta. Szef rajców zaproponował, by wyniosło ono 7.500 zł (wynagrodzenie zasadnicze - 5.000 zł, dodatek funkcyjny - 1.000 zł i dodatek specjalny 25 proc. - łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego). Dodatkowo na wynagrodzenie wójta będzie składał się także dodatek za wieloletnią pracę. Za każdy przepracowany rok doliczony będzie my 1 proc. wynagrodzenia zasadniczego, jednak nie więcej niż 20 proc.

Większej pensji dla Jerzego Grzegorzewskiego chciał radny Brunon Cirocki, który optował za tym, by wynagrodzenie zasadnicze wyniosło 5.700 zł.

- Wcześniej wynagrodzenie ustalaliśmy na najwyższym pułapie, tłumacząc, że dajemy maksimum więc oczekujemy też maksimum. Teraz ta zasada jak widać uległa zmianie. Nie mówię, by nowym wójtowi dać najwyższą przewidzianą przepisami pensję, ale powinna być ona wyższa od tej zaproponowanej przez przewodniczącego - tłumaczył Brunon Cirocki.

Radni większością głosów zostali jednak przy propozycji prezydium rady.

- Składowe wynagrodzenie dla nowego wójta zostało ustalone na średnim poziomie. Nie ustaliliśmy, ani najniższej ani najwyższej stawki. Nie spotkałem się jeszcze, by od razu ustalać pensję maksymalną. W każdej chwili wynagrodzenie można zmienić. Jeśli wójt się sprawdzi, to myślę, że za rok wrócimy do sprawy -komentował szef rajców, Marian Kwidziński.

Ostatnim punktem poniedziałkowej sesji był wybór członków komisji stałych. Początkowo większość w radzie, - radni komitetu Samorządne Kaszuby - chciała do komisji rewizyjnej wprowadzić jedynie swoich przedstawicieli. Po interwencji wójta i odwołaniu się do zasad demokracji, do komisji rewizyjnej dołączyła też radna należącą do innego komitetu.

Komisja rewizyjna:
Zygmunt Jażdżewski - przewodniczący
Ewa Gizela - zastępca przewodniczącego
Zygmunt Hinca
Andrzej Henning
Józef Kreft

Komisja ds. edukacji, kultury, spraw socjalnych i bezpieczeństwa publicznego:
Leszek Formela - przewodniczący
Maria Dradrach - zastępca przewodniczącego
Hanna Grzenia
Anna Król
Andrzej Henning
Zofia Klein

Komisja ds. rolnictwa, ochrony środowiska, rozwoju gospodarczego i spraw komunalnych:
Andrzej Hinca - przewodniczący
Brunon Cirocki - zastępca przewodniczącego
Renata Prusik
Zofia Klein
Zygmunt Jażdżewski
Mirosław Kąkol

Anna Lehmann

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.