Regionalny System Ostrzegania już dostępny na smartfonach

piątek, 2 stycznia 2015 r., 14:05
fot. internet/www.gdansk.uw.gov.pl

Wraz z początkiem nowego roku Regionalny System Ostrzegania, czyli usługa powiadamiania obywateli o lokalnych zagrożeniach, została udostępniona dla smartfonów oraz telewizji regionalnej. Można już pobrać darmową aplikację, która będzie ostrzegać o klęskach żywiołowych i zagrożeniach na drodze.

Regionalny System Ostrzegania to usługa powiadamiania obywateli o lokalnych zagrożeniach nie tylko na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, ale też w telewizji i aplikacjach na komórki. Komunikaty dotyczą różnego rodzaju lokalnych zagrożeń, jak klęski żywiołowe i sytuacje na drogach.

- Chciałbym podkreślić, że komunikaty generowane za pomocą Regionalnego Systemu Ostrzegania będą dotyczyły tylko naprawdę istotnych zdarzeń. Nie będzie tam ostrzeżeń dotyczących na przykład niewielkiego korka, utrudnień na drogach czy przymrozków - mówi Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji.

Minister Halicki zapowiada również, że już wkrótce w aplikacji na telefony komórkowe pojawi się opcja "push", dzięki której powiadomienia z ostrzeżeniami będą się pojawiały na telefonach bez konieczności wchodzenia w aplikację.

- Dotyczy to oczywiście osób, które posiadają zainstalowaną aplikację RSO w swoich urządzeniach mobilnych - mówi szef MAC.

Funkcjonowanie usługi w telewizji

Komunikaty pojawiają się na ekranie telewizora w formie napisów. W zwięzły sposób informują i odsyłają do szczegółów, na przykład umieszczonych na konkretnej stronie telegazety (od strony 430). W telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej istnieje możliwość przejścia na stronę oferującą na przykład filmową informację dotyczącą zagrożenia.

Funkcjonowanie usługi w smartfonach

Bezpłatna aplikacja RSO jest dostępna w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Można ją wyszukać w sklepach po słowach kluczowych "RSO" oraz "Regionalny System Ostrzegania".

Aplikacja na system Android - do pobrania pod tym linkiem

Aplikacja na system Apple - IOS do pobrania pod tym linkiem

Aplikacja na system Windows Phone - do pobrania pod tym linkiem.

źródło://www.gdansk.uw.gov.pl/
oprac. MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.