Sobota, 25 kwietnia 2015 r., imieniny: Marka i Jarosława
INFORMACJA O CIASTECZKACH
Strona http://kartuzy.info używa ciasteczek (cookies).
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.
Kartuzy.info
  Strona główna | Wiadomości | Wybory Samorządowe 2014 | Video | Co? Gdzie? Kiedy? | Ogłoszenia | Katalog firm | Mapa | Forum | Czat

Odszedł najstarszy mieszkaniec powiatu

Józef Kos: "Ten swiat să tery zrobił môły"

Nasze sprawy - Wtorek, 10 kwietnia 2007 r. (godz.11:26)

Józef Kos podczas 106. urodzin.
Józef Kos podczas 106. urodzin.
fot. Wiadomości Sierakowickie
AAA

Dziś w Sierakowicach pogrzeb Józefa Kosa - najstarszego mieszkańca powiatu, jednego z najstarszych pomorzan. "Pan Józef w wieku 106 lat był optymistycznie nastawiony do życia i śledził wydarzenia w mediach" - mówi zastępca wójta Sierakowic.

We wrześniu skończyłby 107 lat. Dziś Józefa Kosa żegnają mieszkańcy gminy Sierakowice, druhowie ze straży pożarnej, której w Sierakowicach był jednym z założycieli, rodzina.

Jak dowiedzieliśmy się w dziale ewidencji ludności Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, sędziwy Kaszuba był jednym z dwóch najstarszych mieszkańców Pomorza. - Nie posiadamy programu, który pozwalałby zestawić daty urodzenia tak zaawansowanych wiekiem ludzi. Wiadomo, że w lutym 107. urodziny świętowała mieszkanka Gdańska. Józef Kos to druga znana mi osoba, która znacznie przekroczyła wiek stu lat - powiedziała pracownica urzędu.

Józef Kos na Kaszubach spędził całe swoje życie. Urodził się w Bączu, po ślubie zamieszkał w Sierakowicach. Tu doczekał się pięciu córek, wielu wnuków i prawnuków.

W latach 30. był jednym z siedmiu szewców w Sierakowicach. Jak sam podkreślał "tylko trzech z nich piło, ale ja do nich nie należałem". Pan Józef z zamiłowania był pszczelarzem. Swoją długowieczność tłumaczył spożywaniem naturalnego miodu pszczelego. W czasie corocznych spotkań urodzinowych z wójtem Sierakowic nie odmawiał odrobiny koniaku.

Najstarszy mieszkaniec powiatu przeżył trzy wojny i "jeden stan wojenny". W ubiegłym roku żywo interesował się wyborami samorządowymi.

Osoby znające sędziwego mieszkańca Sierakowic przekonują, że senior jeszcze dwa lata temu oglądął telewizję i czytał prasę interesując się wydarzeniami z kraju i ze świata. Gdy wzrok drastycznie mu się pogorszył, nadal słuchał radia i artykułów z gazet czytanych na głos.

- Pan Józef mimo swojego wieku był optymistycznie nastawiony do życia - mówi Zbigniew Fularczyk, zastępca wójta Sierakowic.

Jak pisze M. Dyczewska z "Wiadomości Sierakowickich", gdy dowiedział się, że informacje na jego temat po opublikowaniu w internecie będzie można przeczytać w każdym zakątku globu, miał powiedzieć: "Jo, jo, ten swiat să tery zrobił môły".

j
źródło: Wiadomości Sierakowickie

Następna wiadomość: Żukowo sparaliżowane przez tydzień
Poprzednia wiadomość: Niezwykle spokojne święta

Opinie  5wyraź swoją opinię
ja
10 kwietnia 2007 r. (godz. 23:28)

Dobry Jezu a nasz Panie daj mu wieczne spoczywanie. Niech sobie teraz już człek odpocznie...

Konto usunięte 17
10 kwietnia 2007 r. (godz. 19:04)

"...Pan Józef z zamiłowania był pszczelarzem. Swoją długowieczność tłumaczył spożywaniem naturalnego miodu pszczelego. W czasie corocznych spotkań urodzinowych z wójtem Sierakowic nie odmawiał odrobiny koniaku...." Niech spoczywa w pokoju. Nie od dziś wiadomo, że w pszczelarstwie i spożywaniu miodu jest jakiś przepis na długie, zdrowe życie. Pokolenie Pana Józefa jest jakby "z innej gliny" - tej mocniejszej !

dreams
10 kwietnia 2007 r. (godz. 18:58)

A ja już umiem tańczyć poleczkę Tylko jakoś brak okazji ostatnimi czasy żeby potańcować

Konto usunięte 17
10 kwietnia 2007 r. (godz. 18:57)

Jak nie będziesz wcinać fast-fuudów i innych świństw - to Ci się uda. No i jak nauczysz się tańczyć "poleczkę"

dreams
10 kwietnia 2007 r. (godz. 18:47)

Chciałabym przeżyć połowę.. :D

zobacz wszystkie opinie»
Gorąca linia
Chcesz, abyśmy zajęli się ważnym dla Ciebie tematem?

Napisz do nas na redakcja@kartuzy.info
lub zadzwoń pod numer 58 684-07-71.
Polecamy, patronujemy
Akcja Charytatywna "Pola Nadziei 2015"
26 kwietnia 2015 r.
teren gmin: Kartuzy, Sierakowice, Somonino, Sulęczyno
»więcej w kalendarzu »zgłoś imprezę
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
dla rozwoju innowacyjnej gospodarki