Dzień Jedności Kaszubów już w niedzielę!

czwartek, 19 marca 2015 r., 12:03
fot. archiwum

Już w ten weekend po raz dwunasty odbędzie się Dzień Jedności Kaszubów. Gospodarzem tegorocznej imprezy będzie Sulęczyno (pow. kartuski), a w programie tradycyjnie już znajdzie się próba bicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonie. Dodatkowo wziąć będzie można udział w turnieju gry w baśkę.

Dzień Jedności Kaszubów zorganizowany zostanie już po raz dwunasty. Tym razem gospodarzem imprezy będzie Sulęczyno. Organizatorzy, jak co roku, zadbali o to, by kaszubszczyzna obecna była tego dnia na każdym kroku. Usłyszeć będzie można więc wiele folklorystycznych zespołów, podziwiać efekty rękodzieła ludowych twórców, czy zagrać z niezwykle popularną w naszym regionie karcianą "Baśkę". Nie zabraknie także stoisk z tradycyjnymi kaszubskimi potrawami. Jedną z atrakcji będzie wystawa akordeonów z kolekcji Pawła Nowaka.

Uroczystości rozpoczną się godz. 11.30 mszą świętą z kaszubską liturgią słowa. Tuż po niej o godz. 13.15 spod świątyni wyruszy przemarsz ulicami Sulęczyna do miejscowej szkoły podstawowej, gdzie o godz. 14 zaplanowano oficjalne rozpoczęcie Dnia Jedności Kaszubów. A po części oficjalnej na wszystkich uczestników czeka wiele atrakcji. Szczegóły program imprezy dostępny jest tutaj.

Głównym punktem corocznych spotkań jest próba ustanowienia nowego rekordu w jednoczesnej grze na akordeonie. Nie inaczej będzie i tym razem, a do poprawienia jest ubiegłoroczny wynik z Sierakowic, gdzie w tym samym momencie zabrzmiało 314 akordeonistów. Rejestracja chętnych rozpocznie się o godzinie 11, a pierwsza próba już godzinę później. Bicie rekordu pod batutą Pawła Nowaka zaplanowano na godzinę 16.00.

Anna Lehmann


Nie ma jeszcze żadnych opinii do tego artykułu. Masz szansę skomentować go jako pierwszy.