Dzień Jedności Kaszubów z nowym rekordem Polski - zabrzmiało 346 akordeonów

niedziela, 22 marca 2015 r., 18:41
fot. AL

Tysiące Kaszubów świętowało w niedzielę w Sulęczynie. Kaszubszczyzna w ten dzień była obecna niemal na każdym kroku. Tegoroczny Dzień Jedności Kaszubów przejdzie do historii, a wszystko za sprawą akordeonistów. Jednocześnie zabrzmiało bowiem aż 346 akordeonów, co oznacza, że udało się ustanowić nowy rekord Polski.

Uroczystą mszą świętą rozpoczęły się tegoroczne obchody Dnia Jedności Kaszubów. Po nabożeństwie około tysiąc Kaszubów przeszło ulicami Sulęczyna do miejscowej szkoły podstawowej, gdzie wójt gminy Sulęczyno Bernard Grucza i prezes Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego Łukasz Grzędzicki oficjalnie otworzyli niedzielne święto Kaszubów.

Tradycyjnie kaszubszczyzna tego dnia była obecna na każdym kroku. Można było usłyszeć wiele folklorystycznych zespołów, podziwiać efekty rękodzieła twórców ludowych, czy zagrać w popularną na Kaszubach karcianą "Baśkę". Nie zabrakło też stoisk z tradycyjnymi kaszubskimi potrawami.

Kulminacyjnym punktem obchodów była próba pobicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonie. Pod tym względem Sulęczyno przejdzie do historii. W sulęczyńskiej sali gimnastycznej zgromadziło się aż 346 akordeonistów, którzy pod batutą Pawła Nowaka, grając dwa utwory "Welewelewetka" i "Kukówka", pobili ubiegłoroczny rekord z Sierakowic, który wynosił 314 osób.

Z ustanowienia nowego rekordu Polski cieszył się Paweł Nowak, dla którego jest to podwójna radość z racji tego, że jest mieszkańcem Sulęczyna.

- Jest to wyjątkowa radość, zwłaszcza, że przytrafiło się to tu w Sulęczynie, a nie gdzie indziej. Jubileuszowa 10. próba bicia Rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonie, prawie 350 akordeonistów, jest to naprawdę bardzo wielkie osiągnięcie - komentuje.

Nowy rekord Polski to nie tylko zasługa kaszubskich akordeonistów. Zagrali też mieszkańcy Kujaw, Podhala, Podlasia, a także z centralnej Polski czy z okolic Łodzi.

Anna Lehmann

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.