Policja przestrzega: nie daj się oszukać przed świętami!

poniedziałek, 30 marca 2015 r., 11:28
fot. internet/KPP Kartuzy

Zbliżający się okres Świąt Wielkanocnych to dogodny czas pracy dla złodziei i oszustów. Żeby nie stać się ofiarą przestępstwa, a nadchodzące święta były dla nas okresem odpoczynku i radości, pamiętajmy o kilku zasadach.

Każdy z nas w sklepach zajęty jest robieniem zakupów i wyszukiwaniem prezentów. Zamyśleni i zaganiani zapominamy o codzienności i nie zwracamy uwagi na to co się dzieje wokół nas, a jest to okoliczność najbardziej sprzyjająca dla złodzieja, który czyha na naszą nieuwagę by móc niepostrzeżenie dokonać kradzieży.

Złodzieje kieszonkowi działają wszędzie, ale najczęściej można ich spotkać w sklepach, supermarketach, przy punktach gastronomicznych. Kieszonkowcy działają niepostrzeżenie i bardzo szybko wykorzystują każdy błąd i moment naszej nieuwagi.

Opuszczając mieszkanie sprawdź, czy pozamykane są wszystkie okna, drzwi od piwnicy, garaży, a przed dłuższym wyjazdem klucze zostaw zaufanym osobom i poproś, by kontrolowały, czy w mieszkaniu nic złego się nie dzieje, zabierały ulotki spod drzwi lub ze skrzynki pocztowej, zapalały światło, otwierały okna itp., by sprawić wrażenie, że w domu ktoś jest.

Niezależnie od tego, czy jedziesz samochodem, czy go zostawiasz, powinieneś odpowiednio go zabezpieczyć:
- zaparkuj go na parkingu strzeżonym lub pod domem np. kogoś z rodziny,
-parkując, nie zostawiaj w środku żadnych przedmiotów,
-koniecznie pamiętaj, by nie zostawić w samochodzie dowodu rejestracyjnego,
-nawet na chwilę nie zostawiaj kluczyków w stacyjce,
-jeżeli masz alarm, nie zapomnij go włączyć - pamiętaj, że każda nieuzasadniona niedyspozycja systemu zabezpieczenia może być sygnałem, że złodziej zainteresował się samochodem i spłoszony nie zdołał go ukraść.

Często też padamy ofiarą przestępstwa ze względu na swoją lekkomyślność, łatwowierność i brak troski o swoje mienie. Pozostawiona na widoku w samochodzie torebka, zakupy czy nawigacja mogą stać się łakomym kąskiem dla złodzieja.

Zachowajmy również daleko posuniętą ostrożność w stosunku do osób, które przychodząc do naszych domów oferują do sprzedaży kartki i artykuły świąteczne. Być może chcą od nas czegoś więcej niż paru złotych za świąteczny gadżet.

Pamiętajmy, aby zachować daleko idącą ostrożność. O każdej podejrzanej i wątpliwej sytuacji informujmy policjantów.

KPP Kartuzy

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.