Coraz mniej chętnych, by zostać rodziną zastępczą

G. Gołata: "To zaczyna być problemem"

środa, 8 kwietnia 2015 r., 10:54
Gabriela Gołata - dyrektor PCPR w Kartuzach Gabriela Gołata - dyrektor PCPR w Kartuzach fot. AL

W 2014 roku decyzją sądu 32 dzieci zostało umieszczonych w pieczy zastępczy, w tym 21 w rodzinnej, a 11 w instytucjonalnej. W sumie w minionym roku pieczą zastępczą objętych było 266 dzieci. Z kolei pojawia się coraz mniej kandydatów, którzy chcieliby zostać rodziną zastępczą. - Powoli zaczyna to być problemem - mówi szefowa PCPR Gabriela Gołata.

- Pojawia się oraz mniej kandydatów, którzy chcieliby podjąć się tej trudnej roli. Mimo iż prowadzimy w terenie bardzo szeroką informację, tych, którzy chcieliby z nami współpracować, nie ma dużo, a ci, którzy się zgłaszają, nie zawsze spełniają kryteria, które ustawodawca określił. Kryteria są coraz bardziej zaostrzone. Osoby, które wydawałoby się, że mogłyby pełnić taką funkcję, nie przechodzą weryfikacji - wyjaśnia dyrektor Powiatowego Centrum pomocy Rodzinie.

W ubiegłym roku cztery rodziny otrzymały status rodziny zastępczej, dwie kolejne kwalifikacje te uzyskały na początku tego roku. W sumie więc w powiecie pojawiło się sześć nowych rodzin zastępczych. Z kolei Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie schronienie musiało zapewnić 32 dzieciom, które w 2014 roku decyzją sądu musiały opuścić swój dom rodzinny.

- W sytuacji, kiedy co roku przybywa nowych dzieci, okazuje się, że umieszczanie ich w rodzinach zastępczych zaczyna być problemem. Na dzień dzisiejszy uspokajam, że nie ma takiej sytuacji, że dziecko, które musi opuścić dom rodzinny, nie miałoby zapewnionej opieki. Sygnalizuję jednak, że takie problemy zaczynają się pojawiać - podkreśla Gabriela Gołata.

W sumie pieczą zastępczą w minionym roku objętych było 266 dzieci, w tym 30 z nich nie przekroczyło szóstego roku życia, 76 jest w wieku od 7 do 13 lat, zaś 90 w wieku od 14 do 17 lat.

Głównym powodem odbierania dzieci rodzicom biologicznym w 2014 roku były zaniedbania i bezradność w sprawach opiekuńczo - wychowawczych, co dotyczyło aż 15 spraw. W dziewięciu przypadkach w grę wchodziło nadużywanie alkoholu przez opiekunów dzieci, w trzech przemoc, zaś w dwóch długotrwała choroba rodziców.

W 2014 roku rodzinom zastępczym udzielona została pomoc w wysokości ponad 2,7 mln zł. Średni miesięczny koszt utrzymani dziecka w rodzinie zastępczej zawodowej wynosi nieco ponad 2.000 zł, w rodzinie niezawodowej 1.021 zł, zaś w rodzinie spokrewnionej 662 zł.

Anna Lehmann

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.